sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: kontola 5%

Home Forum Sektory Samorządy kontola 5% Odpowiedz na: kontola 5%

#18644
podhale
Uczestnik

[QUOTE BY= terka] Obecnie obowiązująca:smile: art. 187 ust. 3. Kontrola, o której mowa w ust. 2, obejmuje w każdym roku co najmniej 5 % wydatków podległych jednostek organizacyjnych.

Przecież nie wynika z tego przepisu, że ma to być kontrola przperowadzona za poprzedni rok, prawda? „W kazdym roku” – napisano…

Podaję to jako informację, przekazaną na szkoleniu na którym była moja skarbniczka. kolenie prowadził ważny pan z RIO.
Z tego wnoszę, że takie jest stanowisko RIO i że mogą tak uważać w kontroli. U nas postanowiliśmy się do tego zastosować.
Kontrola obejmie 5% wydatków dokonanych w roku 2009 za okres do…. (tu miesiąc).
[/QUOTE]

A u nas RIO patrzy zupełnie inaczej na sprawę. Skoro jest mowa o kontroli WYDATKÓW, to takowe możemy znać dopiero po zakończeniu roku budżetowego. W związku z czym kontrola 5%, zgodnie z naszym RIO, powinna obejmować wydatki roku poprzedniego. W styczniu 2010 roku znika zapis o 5% więc nie trzeba robić tej kontroli za 2009 rok. Ja się będę tego trzymał.

P.S. A co oznacza nowa definicja: Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie ministra kierującego działem lub kierownika jednostki w realizacji celów i zadań przez systematyczną
ocenę kontroli zarządczej
oraz czynności doradcze.