sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: kontrola zarządcza

Home Forum Sektory Samorządy kontrola zarządcza Odpowiedz na: kontrola zarządcza

#18811
adela
Uczestnik

Uczestniczyłem w takim szkoleniu dla jednostek administracji rządowej, bo tak na dobrą sprawę to głównie ich dotyczy, tam są największe zmiany. Generalnie, kontrola zarządcza, by odejść od nazwy kontrola finansowa, co było powszechnie i błędnie rozumiane, że dotyczy ona skarbników i głównych księgowych. Dodatkowy element, to sprawa zarządzania ryzykiem, bo w końcu każdy pracownik i każdy kierownik komórki musi być świadomy jakie ryzyka związane są z ich działaniami i obszarze, w którym się poruszają. Ja potrafiłem dostawać odpowiedzi od naczelników, że u nich nie ma żadnego ryzyka. Sam w każdym sprawozdaniu z audytu przedtawiam im ryzyka i ich ocenę w badanych obszarach. Teraz oni będą musieli wbić sobie do głów, że są za to odpowiedzialni. Ale tak jak do tej pory kierownik jednostki określał na podstawie uofp zasady i procedury kontroli finansowej, to to samo zrobi na podstawie tej ustawy, tylko, że będą to zasady i procedury kontroli zarządczej. I w samorządach na przykład wójt określi, czy trzeba będzie obejmować kontrolą 5% wydatków we wszystkich jednostkach.
Poczekajmy również na przepisy wykonawcze. Ale ze szkolenia wiem, że wprowadzane przez Ministra standardy nie będą obowiązujące, tylko tak jak obecne, zalecane do wykorzystania.