piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Sprawozdanie z wykonania planu audytu

Home Forum Sektory Samorządy Sprawozdanie z wykonania planu audytu Odpowiedz na: Sprawozdanie z wykonania planu audytu

#19283
Anonim
Nieaktywny

Witam,
Pamiętam, że za czasów starej ustawy OFP również pojawiły się problemy w przypadku powiatów – kto jest w końcu tym kierownikiem 👿 ? W związku z tym pojawiła się interpretacja MF (którą zapewne znacie), iż „biorąc pod uwagę rolę audytu wewnętrznego, jako narzędzia dostarczającego kierownikowi jednostki niezależnej i obiektywnej oceny funkcjonowania audytowanej jednostki – w tym przypadku powiatu […] należy przyjąć, że w przepisach UOFP rolę kierownika jednostki w zakresie audytu wewnętrznego pełni zarząd powiatu”. I do tej pory wszystko grało: procedury przyjmowane były uchwałami, inne kwity podpisywał przewodniczący w imieniu zarządu.
Mnie co do pozostawienia podległości bez zmian przekonują takie argumanty (niektóre się powtórzą):
1. Gdyby ustawodawca chciał, abyśmy podlegali pod starostę jako starostę to tak by napisał (papier wszytsko przyjmie, więc więcej wymienionych stanowisk też by przyjął).
2. Faktycznie, zakres audytu odnosi się do działalności całego powiatu, a nie tylko do starostwa. Organem wykonującym zadania powiatu jest zarząd ze swoim przewodniczącym na czele, a nie starosta, który jest kierownikiem starostwa.
3. Moim zdaniem wprowadzenie planu lub procedur zarządzeniem starosty nie będzie dobrym wyjściem, bo naszym kierownikiem jest przewodniczący, który jako taki nic nie wydaje sam (zarządzeń, uchwał czy innych dziadów), ale jest częścią organu kolegialnego. Wydanie procedur w drodze zarządzenia powoduje przesunięcie podległości pod kierownika starostwa, który jako taki może rządzić wyłącznie starostwem. A czy może on podpisać zarządzenie, w którym będzie napisane, że procedury są stosowane w urzędzie jednostki, jak i w jednostkach organizacyjnych, skoro działając jako starosta odpowiada tylko za urząd.
4. Z uzasadnienia do projektu UOFP wynika (pisałam o tym wcześniej), że kwestia podległości się nie zmienia, więc skoro do tej pory, zgodnie z interpretacją MF był to zarząd, dalej tak jest (zarząd w imieniu którego działa przewodniczący). Zresztą w procedurach chcę napisać, że podlegamy pod przewodniczącego, ale wszystkie kwity będą uchwalane przez zarząd.
5. Mogę sobie wyobrazić kwestię podległości zapisaną w regulaminie organizacyjnym w ten sposób, że da się starostę – przewodniczącego zarządu i audytor będzie pod tą chmurką z przewodniczącym zarządu, a reszta pod starostą 😀

Tak naprawdę sama się w tym wszystkim już trochę pogubiłam. Dyskutujemy w sumie o detalu tj. kto ma zatwierdzać plan, procedury, bo w sumie wszytskie inne rzeczy jak. upoważnienie, sprawozdania z zadań i tak trafią do przewodniczącego. Więc sprawę trzeba przeforsować jakkolwiek i zapomnieć – przynajmniej do następnej zmiany UOFP lub oficjalnej interpretacji.

Ja też postaram się skonsultować z Radcą prawnym albo wykonam telefon do MF lub wyślę prośbę o interpretację, bo inaczej zgłupieję.

Jak widzę, narazie tylko nas dwoje nurtuje ten problem, może póżniej pojawią się inne głosy i łatwiej będzie nam rozstrzygnąć 😉
Pozdrawiam