czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Audyt w gminie (plus jednostki organizacyjne).

Home Forum Sektory Samorządy Audyt w gminie (plus jednostki organizacyjne). Odpowiedz na: Audyt w gminie (plus jednostki organizacyjne).

#19311
s
Uczestnik

czytając dyskusję w temacie wydaje mi się, że musisz odpowiedzic sobie na pytanie czym dla Ciebie jest audyt. Nie dla Twojego szefa, który musi spełnić wymóg prawny. Jeżeli chcesz robić to rzetelnie to moim skromnym zdaniem obejmij analizą ryzyka (planowaniem) wszystkie jednostki i Urząd. I nie chodzi tutaj o bycie pazernym tylko o podejście do tematu. Ja prace nad planem audytu rozpoczynam już pod koniec czerwca. Przesyłąm kwestionariusze itp. Staram się jaknajrzetelniej przeprowadzić analizę ryzyka po to aby skupić się w danym roku na najbardziej wrażłiwych obszarach i w oparciu o nią dobieram zadania audytowe. I w tym momencie należy dobrać ilość zadań do możliwości kadrowych. Nie ma tu znaczenia czy jestem sam czy jest nas dwóch, trzech. Planuję tyle ile wiem, że będę w stanie zrealizować. Nie wyobrażam sobie podejścia takiego, że zajmuję się tylko Urzędem. Zgadzam się, że jest co robić tylko w Urzędzie ale jak zrobisz analizę ryzyka na poziomie jednostek możesz stwierdzić, że są zadania (obszary), które obarczone są ryzykiem bardzo wysokim i są to obszary wrażliwe i nie mniej istotne niż te w Urzędzie. Oczywistm jest fakt, że mam więcej obszarów do zbadania ale to nie mój problem. Ja mam badać obszary nie te, które są dla mnie wygodne ale te które tego badania wymagają. W moim przypadku jednostki organizacyjne tylko pod względem finansowym odpowiadają za około 60% wydatków samorządu. I co mam je pozostawić bez analizy bo nie jest to Urząd, Chyba nie. Stoję na stanowisku, że powinniśmy nawet jako audytorzy sugerować Kierownictwu aby szczególną uwagę zwrócić na jednostki. Jest tam czemu się przyglądać. Naprawdę nie ma znaczenia czy jestem sam. Przecież audyt oparty jest na analizie ryzyka. Nie marginelizujmy naszych obowiązków. Pokazujemy sami, że jesteśmy w samorządach nie po bo wymagają tego przepisy ale po to aby oceniać, doradzać.
mógłbym tak bez końca ale to nie o to chyba chodzi w tej dyskusji. Ja nadal stoję na stanowisku, że audytem należy objąć Urzą i jedn. org. Jako „ciekawostkę” podam również fakt, że taka jest interpretacja na stronie mf. służę wszelką pomocą w tym zakresie. Jak już wcześniej pisałem prowadzę audyt w ten sposó od kilku lat (najpier w Powiecie, tera z gminie miejskiej). Wypracowałem w tym okresie pewne zasady planowania audytu, które mi osobiście pomagają w obiektywnym dobraniu zadań audytowych. Dodam jeszcze na koniec, że zasady te oparte są przede wszystkim na uwagach, doświadczeniu i pomocy szanownych audytorów, którzy byli i są uprzejmi dzielić się swoimi uwagami na audyt.net.
Pozdrawiam