czwartek, 28 marca, 2024

Odpowiedz na: NIK kontroluje audyt wewnętrzny

Home Forum Sektory Samorządy NIK kontroluje audyt wewnętrzny Odpowiedz na: NIK kontroluje audyt wewnętrzny

#19954
terka
Uczestnik

Poczytałam sobie ustawę o NIK, w kontekście tego, co napisal mój przdmówca i wyszło mi, że wprawdzie NIK na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy ma kompetencje do kontrolowania dzialalności jst, jednakże to, co skontrolowali (zakres) w audyrcie, nijak się ma do tego, co wynika z ustawy a i z samego zakresu kontroli.
W wystąpieniu pokontrolnym czytamy, że kontrola dotyczyała działalności jednostki w zakresie ustanowienia i funkcjonowania kontroli zarządczej(sic!) i audytu wewnętrznego
OK, funkcjonowania – zatem mogli sprawdzać, czy audyt jest prowadzony zgodnie z ustawą (czy w odpowiednim czasie zatrudniono audytora, czy audytor ma uprawnienia) czy zadania ujęte w planie są realizowane, czy plany i sprawozdania są sporządzane w terminie itd. Ale wszystko, co wynika z wytycznych, jakieś plany rozwoju, oceny audytu itp. to już przesada.
I tego się bedę trzymać i zdania nie zmienię.
Bo w myśl art. 3 ustawy, „Najwyższa Izba Kontroli, kontrolując jednostki wymienione w art. 2, bada w szczególności wykonanie budżetu państwa oraz realizację ustaw i innych aktów prawnych w zakresie działalności finansowej, gospodarczej i organizacyjno-administracyjnej tych jednostek.”
Zgodność z ustawami i innymi aktami prawnymi :mrgreen: