sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: kontrola zarządcza

Home Forum Sektory Samorządy kontrola zarządcza Odpowiedz na: kontrola zarządcza

#20116
jolkag1
Uczestnik

Witam,
właśnie jestem po szkoleniu z kontroli zarządczej, prowadzonym przez Pana Dyrektora MF.
Cóż nic odkrywczego nie zostało powiedziane. W opinii MF kontrola zarządcza, za którą odpowiedzialny jest kierownik jednostki, najbardziej zbliżona jest do terminu kontroli wewnętrznej w rozumieniu COSO. Termin kontroli zarządczej zastąpił niefortunny zapis o kontroli finansowej w „starej ustawie”, który de facto dotyczył całej sfery działalności jednostki (nie tylko kontroli finansowej, z którą był utożsamiany). Patrz Standardy kontroli finansowej, które niejednokrotnie wskazywaliśmy jako jedne z kryteriów oceny. Na kontrolę zarządczą składa się min. struktura organizacyjna, istniejące procedury, planowanie, cele i misja, delegowanie uprawnień i podział obowiązków, określenie ryzyk, zasoby ludzie, etc. Nie ma chyba sensu powoływania koordynatora kontroli zarządczej, gdyż tak naprawdę za „temat” odpowiada przede wszystkich średni szczebel zarządzania (kierownicy, naczelnicy, dyrektorzy wydziałów, itp. w zależności od struktury organizacji i jej wielkości). Mnie interesowało czy w jakiś szczególny sposób należałoby wprowadzić kontrolę zarządczą w jednostce (regulamin, procedura, itp.). W opinii Pana Dyrektora nie ma to sensu, gdyż wszystkie procedury w jednostce, zakresy czynności, instrukcje, zarządzenia itp. Stanowią system kontroli zarządczej. Pokusić się jedynie można jedynie na krótkie zarządzenie kierownika jednostki wskazujące co się składa na system kontroli zarządczej i jaki jest podział odpowiedzialności. My jako audytorzy mamy robić swoje jak dotychczas i oceniać cały ten system, posiłkując się standardami kontroli zarządczej. Dla mnie osobiście ciągle niezbyt jasne jest umocowanie Standardów, gdyż z jednej strony w ustawie mówi się, że Minister ogłosi obowiązujące standardy w formie komunikatu, a z drugiej strony standardy te nie są obowiązkowe. Szkoda gdyby były łatwiej byłoby nam na pewno pracować.
Oj, dosyć już.
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pytania to służę.
Pozdrawiam świątecznie z 3 – city
Jola