niedziela, 25 lipca, 2021

Odpowiedz na: PILNE

#20504
alkman
Uczestnik

cz.2
Intendentka bierze zaliczkę 100– kasjer wypisuje KW i ujmuje w raporcie kasowym po stronie MA – kasa wyda.

Po pewnym czasie, księgowy weźmie raport i zaksięguje w księgach kwotę 100 zł na kontach 234 – rozliczenia z pracownikami – po stronie WN i 101 – kasa – po stronie MA (nazwy kont i numery są umowne i niezobowiązujące). Tu warto zauważyć, że z konta 234 odczytamy ile jest nam pracownik winien (ile wziął zaliczek).
Intendentka wpłaci 10 zł, to kasjer wypisze KP i ujmie w raporcie kasowym po stronie WN – kasa przyjmie.
Po pewnym czasie, księgowy weźmie raport i zaksięguje w księgach kwotę 10 zł na kontach 234 – rozliczenia z pracownikami – po stronie MA i 101 – kasa – po stronie WN. Tu warto zauważyć, że z salda konta 234 (czyli różnicy pomiędzy WN i MA) odczytamy ile jest nam pracownik winien (z jakiej kwoty winien się rozliczyć pracownik).
Jak przyniesie Intendentka fakturę za zakupione towary za kwotę 90 zł, to księgowy zaksięguje fakturę np.: 400 – koszty po stronie WN i 234 – rozliczenia z pracownikami po stronie MA.
Jak podliczysz saldo konta 234, to powinno wyjść 0, czyli nikt nikomu nie jest winien.

Czasami intendentka i kajer to jedna osoba, a czasami intendentka księgowa i kasjer to jedna osoba i wtedy, żeby utrudnić pracę audytorom i kontrolującym upraszcza się zapisy księgowe.