sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: kontrola wewnetrzna a kontrola zarzadcza

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne kontrola wewnetrzna a kontrola zarzadcza Odpowiedz na: kontrola wewnetrzna a kontrola zarzadcza

#20636
pietryka
Uczestnik

Ryszard cieszę się na Twoją wizytę. Gdyby było zamknięte to i tak jestem, bo nigdzie się nie wybieram.
Terka – zwracam uwagę jeszcze raz na standardy COSO dla kontroli wewnętrznej i standardy Min. Fin. dla kontroli zarządczej i uwierz mi – nie znajdziesz istotnych zmian, podobnie zresztą jak „nakazano” /ministerstwo/ zastąpić w Karcie Audytu słowa „kontrola wewnętrzna” „kontrolą zarządczą”. Nie podejrzewam, że Ty mnie podejrzewasz, że kontrolę wewnętrzna utożsamiam z kontrolą /finansową, 5%, czy Wydz. /Ref./ Kontroli, itp./. Czerwiński kontrolę kierowniczą nazywał kontrolą zarządczą i mimo rzeczywiście wielu błędów bardzo dużo zasad audytu wewnętrznego pozostało i jest aktualne. Ostatnio przeglądałem nawet „Podręcznik audytu wewnętrznego w administracji publicznej” z 2003 r. i „odkryłem” wiele aktualnych rzeczy. Dla audytu wewnętrznego wiele złego zrobiła Zyta. Próba wyrugowania z zawodu ludzi, którzy zdali egzamin przed komisją egzaminacyjną w min.fin. czy wprowadzenie standardów amerykańskich /w rzeczywistości dotyczących badania sprawozdań finansowych i podatków/. „Zaśmieceniem” zawodu było dopuszczenie do jego wykonywania przez inspektorów kontroli skarbowej /sam mam te uprawnienia m.in./, kontrolerów NIK i to co najgorsze, a co obecnie pozostało – to biegli księgowi, rewidenci. I zauważ, że we wszystkich szkoleniach na temat kontroli zarządczej biorą udział „fachowcy” z RIO, którzy do zawodu audytora wewnętrznego NIGDY nie byli dopuszczeni.
To była taka dygresja, która jednak ma wiele wspólnego z tym o czym my dyskutujemy czyli o wyższości świąt Wielkiej Nocy itd…
Pozdrawiam