czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: analiza ryzyka

Home Forum Sektory Samorządy analiza ryzyka Odpowiedz na: analiza ryzyka

#20666
pietryka
Uczestnik

Duduś zal mi Ciebie, bo oni nie wiedzą co czynią.
Jednak u mnie zaczynało się tak samo. Przyjechali z jakiegoś tam kursu i próbowali wycyganić ode mnie analizę ryzyka, bo im powiedziano, że podobno w dużym mieście na K. w Małopolsce skorzystano z identyfikacji ryzyka i jego analizy, którą /dla siebie/ przygotowała grupa audytorów. Było tego podobno ponad 70 /czego ? nie wiem/ i chcieli skorzystać z moich. Pokazałem im plan wyjaśniłem co jest co, wyjaśniłem co to obszary ryzyka. Póżniej pokazałem podręcznik „Analiza ryzyka w audycie wewnętrznym”, na stronach ministerstwa pokazałem metodykę i… załapali. Do tego wyjaśniłem, że dużo rzeczy na temat działania już kontroli zarządczej mają dyrektorzy wydziałów, bo każdy wydział ma opracowane i wdrożone regulaminy organizacyjne wydziałów, procedury np. sprzedaży nieruchomości czy przetargowe no i „kazałem” czytać uważnie standardy kontroli zarządczej /strony Min. Fin./.Natomiast duduś Ty przeczytaj temat /wyżej/ kontrola wewnętrzna a kontrola zarządcza /też nie wiem dlaczego w „funduszach unijnych” akurat tu wpisano – ale nieistotne/. Co do metody analizy ryzyka, to wróć do metody matematycznej jej „większa połowa” no może połowa też jest subiektywna i tak naprawdę to ważne jest jakie jest zapotrzebowanie na ryzyko danej organizacji. Ty nie jesteś w stanie /nie wiem jak duży jest twój urząd/ zrobić dla wszystkich wydziałów, referatów itp. jednostek związanych z urzędem /szkoły, przedszkola, inne…/ identyfikacji ryzyk i ich analizy. Jak nie przekonasz do tego swojego szefa no to masz problem. Co do ISO – ja u nas nie brałem w tym udziału, wiem tylko tyle, że robiła to wynajęta firma. A tak nawiasem, ktoś już z takim problemem jak Twój dzielił się na forum jakieś 2 tygodnie temu /nawet słowniczek odróżnia audit od audytu wewnętrznego/.