piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: analiza ryzyka

Home Forum Sektory Samorządy analiza ryzyka Odpowiedz na: analiza ryzyka

#20687
pietryka
Uczestnik

W odpowiedzi dla Anki123 – lainy wskazuje Ci gdzie szukać ale ogólne obszary ryzyka mogę już podać /a występują one prawie we wszystkich jst/ to:
– finanse i budżet,
– inwestycje, gospodarka nieruchomościami,
– zarządzanie jednostką,
– realizacja zadań statutowych,
– promocja i rozwój gminy,
– kadry,
– itp.
Rozwijając ten wątek zwracam np. uwagę na ciekawy i trudny temat „Inwentaryzacja mienia komunalnego” w tym ze szczególnym uwzględnieniem inwentaryzacji nieruchomości gruntowych. Temat wbrew pozorom jest trudny.
I tak rozwijając można wymyśleć wiele tematów. Ale najważniejsze co uznamy za obszary ryzyka a co już uznajemy za temat /zdefiniowanie/. W samych zamówieniach publicznych, zależnie od wielkości jednostki a tym samym ilości zamówień, możemy wydzielić zamówienia tematyczne /np. inwestycyjne, morenizacyjno- remontowe, zakupy materiałowo-towarowe itp./ Możemy przyjąć kryteria kwotowe. Natomiast jestem przeciwnikiem „przekrojowych” audytów typu: „Pozyskiwanie i realizacja środków unijnych np w roku 2009/10” Staram się w jednym roku nie robić /planować/ tego samego wydziału a przecież są newralgiczne wydziału typu: Finansowy czy Gospodarki Nieruchomościami.
Duduś a Ty sama musisz sobie odpowiedzieć czy dla Ciebie i Twojego szefa /bo to z nim powinnaś konsultować co w planie a co najbliższej perspektywie/ jest najważniejsze czy dochody, czy koszty, czy dobre imię jednostki, itp. Zaznaczam dziewczyny, że to nie są rady ale ja „dzielę się” jak ja to robię a ostatnio jest to dla mnie jedyne forum gdzie mogę skorzystać z podpowiedzi czy też podzielić się się swoimi uwagami na temat tego co robię /no może poza kilkoma koleżankami czy kolegami z którymi mam kontakt telefoniczny czy e-mailowy/
PS. Osobna grupa tematów – to podatkowe, wynikające z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Wymagają szczegółowej znajomości przepisów podatkowych.
Pozdrawiam