wtorek, 26 października, 2021

Odpowiedz na: ewidencja nieruchomości powiatu

Home Forum Sektory Samorządy ewidencja nieruchomości powiatu Odpowiedz na: ewidencja nieruchomości powiatu

alice
Uczestnik

Cześć!
Własnie nurtuje mnie ten sam temat. Gmina oddała podległym jednostkom w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości zabudowane (w planach mają uchylić decyzje i przekazać w trwały zarząd ale to tak poza tematem). Obecnie wartosć przekazanych budynków jest w księgach rachunkowych jednostek, natomiast grunty pozostały w księgach Gminy. Wiem że ten temat na forum był już kiedyś poruszany. Ktoś wskazał na pismo MF, które wydało interpetacje, że to jest prawidłowo. Tylko zastanawiam się jak to się ma do nowego rozporządzenia o planie kont gdzie zmieniono definicję środków trwałych: „środki trwałe – rozumie się środki o których mowa w uor, w tym ŚT stanowiące własność Skarbu Państwa lub jst, otrzymane w zarząd lub użytkowanie i przeznaczone na potrzeby jednostki”. Wg mnie wynika z tego że jak jednostka otrzymała nieruchomość w trwały zarząd czy użytkowanie to cała nieruchomość łącznie z gruntem stanowi ŚT dla tej jednostki. I sama mam dylemat do tej pory było dobrze. Czy przypadkiem teraz nowy przepis nie nakazuje zmian w tym zakresie.
Ale jak już rozmawiamy na ten temat nurtuje mnie jeszcze jeden problem.
Gmina posiada grunty które przekazała w wieczyste użytkowanie. W Rachunkowości budżetowej 2/2010 ukazał się artykuł sugerujący, że grunty te powinny znajdować się w ewidencji pozabilansowej, a nie w rzeczowych aktywach trwałych Gminy. Jak jest u Was?
Pozdrawiam