piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: koordynator kontroli zarządczej

Home Forum Sektory Samorządy koordynator kontroli zarządczej Odpowiedz na: koordynator kontroli zarządczej

#20978
terka
Uczestnik

[QUOTE BY= pietryka] Mnie nurtuje jedno pytanie. Wszystkie te jednostki samorządu terytorialnego nie powstały w momencie ukazania się ustawy o finansach publicznych /obecnej/. Istniały więc tam wydziały, referaty, biura, stanowiska tzw organizacyjne, prezydenta, burmistrza, prawne itp. których zadaniem było tworzenie wewnętrznych przepisów typu zarządzenia, postanowienia, regulaminy itp. Sprawdzaniem ich aktualności, czy zgodności z prawem też ktoś się zajmował i nazywało się to /przynajmniej dla audytorów/ kontrolą wewnętrzną. Teraz kiedy tak naprawdę zmieniono tylko nazwę kontroli na zarządcza, wszyscy maja problem komu to przypisać.
A tak naprawdę to samorząd nie musi ani do poszczególnych swoich zadań /a przed uchwaleniem przez radę/ ustalać poziomu ryzyka, wyliczać go i z tego przed kimkolwiek się tłumaczyć /poza radą/. [/QUOTE]

Zacznę od końca. Trafne spostrzeżenie, ale wytłumacz to niektórym audytorom:wink: O ewentualnych kontrolach zewnętrznych aż boję się pomysleć.

Co do Twoich spostrzeżeń o kontroli zarządczej i wewnętrznej. Pomiędzy kontrolą wewnętrzną, która funkcjonowała w prawie w czasach ustawy budżetowej a obecną kontrolą zarządczą była jeszcze kontrola finansowa. Przez jej dość nieszczęśliwą nazwę utożsamiano ją zbyt często z kontrolą sprawowaną przez służby księgowe (finanse – ksiegowość). Myślę, że MF obawia sie teraz, że kontrola zarządcza będzie utożsamiana z instytucjonalną kontrolą wewnętrzną. Zresztą tu sie nie myli, bo kiedy zameldowałam w mojej gminie, że taki nowy tworek i wynikające z niego obowiazki zawarto w ustawie, pierwsze pytanie było „to może trzeba zatrudnić kontrolera?”:wink:
Moim zdaniem kontrola zarządcza ma szerszy zakres, niż kontrola wewnętrzna (rozumiana jako bieżąca kontrola w trakcie działalnosci jednostki).
Źle się stało, że tak nietrafnie (znowu) nadano nazwę temu „czemuś”:wink: