wtorek, 22 czerwca, 2021

Odpowiedz na: Brak podstaw do wystawienia faktury

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Brak podstaw do wystawienia faktury Odpowiedz na: Brak podstaw do wystawienia faktury

#21020
alkman
Uczestnik

Czy po lekturze np.: II CKN 28/97 i II CKN 673/97, można dojść do wniosku, że wbrew waszemu stanowisku usługa została wykonana, a wykonawca miał obowiązek wystawić fakturę?
Czy wniosek taki jest prawidłowy?
PS.1

1. W wymienianych wyrokach sąd uznał, że jeżeli wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych, to inwestor obowiązany jest dokonać ich odbioru nawet w przypadku kwestionowania jakości wykonanych robót (II CKN 28/97), a odmowa dokonania odbioru robót nie może być elementem szantażu ze strony inwestora (II CKN 673/97). Można znaleźć interpretacje organów podatkowych, które opierając się na tych wyrokach wywodzą obowiązek wystawienia faktur za roboty budowlane (np. PP/443-29/05).
2. W II CSK 61/09 wyczytamy, że inwestor może odmówić dokonania odbioru robót, jeśli stwierdzi w nich wady istotne, a np. z interpretacji dyrektorów izb skarbowych (IBPP2/443-935/08/ASz czy ITPP1/443-25/09/MN), można wyczytać, iż słuszny jest pogląd o nie przyjmowaniu do księgowania faktur za rzekome usługi budowlane.

Czyli jak zwykle są dwie słuszne drogi i trzecia własna.

Jeżeli przyjmiemy dobrą wolę działania wykonawcy, to możemy przyjąć, że wykonawca (jego księgowy) preferuje pogląd 1 i uznał, że musi wystawić f-rę, a naprawa usterek swoją drogą i wszystko zakończy się dobrze.
Jeżeli założymy złe intencje wykonawcy (nad poprawkami pomyślimy a kasa się należy) i przyjmiemy, że sprawa zakończy się w sądzie, to przyjęcie f-ry oraz ograniczenie działań do notatek służbowych działa na waszą niekorzyść.