poniedziałek, 18 października, 2021

Odpowiedz na: Ocena zewnętrzna audytu wewnętrznego

Home Forum Sektory Samorządy Ocena zewnętrzna audytu wewnętrznego Odpowiedz na: Ocena zewnętrzna audytu wewnętrznego

#21117
mama0454
Uczestnik

[QUOTE BY= kikcloud] Mamy dwa standardy, które nam mówią czym grozi niewykonanie oceny zewnętrznej audytu wewnętrznego. Są to:
1321 – Użycie formuły „zgodny z Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego”
Zarządzający audytem wewnętrznym może stwierdzić, że audyt wewnętrzny funkcjonuje zgodnie z Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego tylko wtedy, gdy wyniki programu zapewnienia i poprawy jakości potwierdzają ten stan.
1322 – Ujawnienie braku zgodności
W sytuacji, gdy wystąpiła niezgodność z Definicją audytu wewnętrznego, Kodeksem etyki lub Standardami, która ma wpływ na ogólny zakres działalności audytu wewnętrznego, zarządzający audytem wewnętrznym musi ujawnić tę niezgodność i jej skutki kierownictwu wyższego szczebla i radzie.

Faktycznie brak wykonania oceny zewnętrznej powoduje to, że w sprawozdaniu nie można użyć tej formuły. Ktoś powie i co się stanie jak w sprawozdaniu z audytu wewnętrznego nie użyję tej formuły? Prawnie chyba nic, ale to sprawozdanie z wykonania zadania audytowego będzie można uznać jako „wyrób audytopodobny”
😉 [/QUOTE]

No, nie przesadzajmy. Zbyt poważne podchodzenie do swojej pracy szkodzi zdrowiu. Większość z nas dobrze wie, jaki stosunek do audytu ma nasze kierownictwo. To widać choćby na comiesięcznych wyciągach z konta.
Patrząc na stosunek MF do audytorów z jst można się spodziewać, że rządowi „cudotwórcy” mogą dojść do wniosku, że mimo zaleceń UE audyt w jst można jakoś w białych rękawiczkach wyciąć z uofp. Wtedy to dopiero będzie ciekawie.