piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: no comments

Home Forum Sektory Samorządy no comments Odpowiedz na: no comments

#21160
pietryka
Uczestnik

Aqulek – albo te panie nie do końca zrozumiały, albo ten pan rzeczywiście nie jest fachowcem. Pamiętajcie, że nie wszyscy czytaja całą ustawę ofp a już o audycie to tylko trochę. W samym samorządzie audyt jest obowiązkowy /oczywiście od 40 baniek w uchwale/ co wszyscy wiedzą, ale w jednostkach podległych /nawet powyżej 40 mln/niekoniecznie. Audyt wewnętrzny jest obowiązkowy w PAŃSTWOWYCH JEDNOSTKACH BUDŻETOWYCH, natomiast w jednostkach sektora finansów publicznych tylko po podjęciu decyzji przez kierownika. W jednostce podległej lub nadzorowanej audyt wewnętrzy lub czynności sprawdzające może przeprowadzić audytor zatrudniony w jednostce nadzorowanej /art. 287 ust 3/uofp.
Jak z powyższego wynika, audyt w samorządach jest w dalszym ciągu obowiązkowy i może być prowadzony w jednostkach podległych. W pozostałych jednostkach podległych samorządowi po przekroczeniu 40 mln można audyt prowadzić ale nie ma obowiązku.
U mnie z kolei interpretowano, że nie ma obowiązku zatrudniania audytora na stałe /efekt zasłyszany na kursie, przy braku samodzielnego czytania ustawy/ i herezje do pamięci typu: „jak nie napiszesz jak nam się podoba to wylecisz”, a my zatrudnimy audyt na zlecenie, ale szybko znalazłem im ograniczenia kwotowe.
Niemniej jednak takie „rewelacje” krążą po kursach różnej maści, a wypowiadają je dość często ci szkolący, których dotychczasowy kontakt z audytem wenętrznym polegał na tym, że była stroną audytowaną /często z różnymi obawami/. Dlatego źle się stało, że audytorami mogą być biegli księgowi /dziadki leśne/ bo biegli w wieku produkcyjnym audytem wewnętrznym zajmują się sporadzycznie lub wcale. To samo jest z wykładami. Zauważyłem również, że często ten błąd popełniają wykładowcy wywodzący się z RIO ale to nie jest reguła.