piątek, 14 maja, 2021

Odpowiedz na: MF

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW MF Odpowiedz na: MF

terka
Uczestnik

Z treści wyjaśnień DA MF zamieszczonych na stronie internetowej wynika, że inicjatywa benchmarkingu w zakresie funkcjonowania komórek audytu, do którego wstępne informacje zostaną zebrane w tabelkach, o których piszecie, na na celu stałe podnoszenie jakości audytu wewnętrznego.

A dalej: założeniem wdrażanego bennchmarkingu jest umożliwienie audytrom wewnętrznym porównania własnych wyników na tle danej grupy jednostek, a w efekcie stopniowe podnoszenie wydajności i efektywności prowadzonego audytu

Ręce opadają.
Nie da się porównać, na podstawie najzmyślniej skonstruowanej tabelki, wyników pracy audytorów, no, chyba, że sprowadzimy to do ilościówki, nic nie mającej wspólnego z jakością czy efektywnością.

Nie chce mi się dużo gadać o samej tabelce, ale punkt 5: odsetek przyjętych zaleceń jest z założenia może i słuszny, ale nie przystaje do szarej rzeczywistości. Bo co w sytuacji, gdy zalecenia zostaną przyjęte (tzn. nie zostaną zakwestionowane przez audytowanego) ale nie zostaną wdrożone, z przyczyn różnych (wszak nie do audytora nalezy zarządzanie jednostką, więc nikogo zmusić do zrealizowania zaleceń nie może). I czemu ma służyć „łączna liczba zaleceń wydanych przez audytora”? To idziemy w ilość, nie w jakość, celowość i zasadność? Bo znam takie przypadki, gdzie mocno idzie się w ilość, nie bacząc na jakość, przydatność i zasadność.

Dla mnie tego typu działania miałyby sesn jedynie wówczas, gdyby miały na celu wzmocnienie roli audytu w jsfp. Gdyby MF na podstawie tego typu informacji mogło podjąć jakieś działania, by w gminie komórka audytu nie składała się z audytora zatrudnionego na 1/16 czy 1/8 etatu.
Ale nie będzie temu służyć, bo te informacje MF już posiada. I nic z tego nie wynika.

Obawiam się, że Scypion ma rację. Jeśli ocena jakości pracy audytu sprowadzać się będzie do ilości (zadań, zaleceń, ilości dni) to sprowadzi się to do tego, że audyty będą krótkie, powierzchowne, z duża ilością niezasadnych, niecelowych zaleceń. Tylko czemu to ma śłużyć?

A propo ilości zaleceń: muszę oduczyć się pisania zaleceń w podpunktach, bo będzie mi się liczyło jedynie za jedno, a faktycznie zawiera kilka 😉
Ręce opadają 😕