czwartek, 22 kwietnia, 2021

Odpowiedz na: cele w zarządzaniu ryzykiem

Home Forum Sektory Samorządy cele w zarządzaniu ryzykiem Odpowiedz na: cele w zarządzaniu ryzykiem

#21411
nobello
Uczestnik

[QUOTE BY= terka] 😀
Alkman, ładnie to tak? Człek rady i pocieszenia potrzebuje, a Ciebie w środku nocy żarty się trzymają:wink:

A. Mazurek – Agnieszka, były wicedyrektor DA MF, współtwórczyni ustawy ofp.
Tezę publikacji można znaleźć w LEX Omega, ustawa o fp, art. 68

Cytuję obie tezy:

Mazurek A. artykuł FK 2010/5/54

Kontrola zarządcza w samorządzie terytorialnym. Teza 1
Nie widzę możliwości stworzenia systemu zarządzania ryzykiem dla jednostki samorządu terytorialnego, jeśli odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta lub marszałek województwa nie przygotują zestawu zadań priorytetowych dla jednostki samorządu terytorialnego i uznają je za podstawę do zarządzania ryzykiem w całej jednostce. A zatem nie tylko nie ma przeszkód do podjęcia przez jednostki samorządu terytorialnego – a w szczególności ich organy wykonawcze – decyzji o sporządzaniu planów, sprawozdań i oświadczeń na zasadzie dobrowolnej, ale nawet jest to zalecane w standardach kontroli zarządczej.

Kontrola zarządcza w samorządzie terytorialnym. Teza 2
Zarządzanie ryzykiem wprowadzone ustawą [z 2009 r.] o finansach publicznych odnosi się do zarządzania ryzykami mogącymi, uniemożliwić realizację celów i zadań, a nie ryzykami odnoszącymi się do poszczególnych procesów lub procedur. Każda ustanowiona procedura powinna być odpowiedzią na dane ryzyko. Oczywiście nie można uciec od zarządzania ryzykiem w konkretnych procedurach (jak rachunkowość czy zamówienia publiczne), ale ten poziom zarządzania ryzykiem należy do kierowników tych procesów, a nie do kierownika jednostki czy ministra lub marszałka.

Nie chodzi o to, że nie można, tylko jak. Jeśli np. jednostka to OPS, i ma realizować zadania w zakresie usług opiekuńczych, to jak sformułować cel? Jakościowo czy ilościowo?
Jeśli jest to urząd pracy, który pośredniczy w znalezieniu pracy, to jak sformułowac cel?

Pytanie było jak (żeby było dobrze), a nie że nie można.
Cele powinny być mierzalne. Jak wyznaczyć cel (ilościowo) jeśli nie ma się wpływu na tę ilość (bo decyzje o tym, czy to coś robić, zapadają gdzie indziej, w jednostcejest tylko realizacja)?
Jesli cel miałby być mierzalny ajkościowo, to jak to zmierzyć?

Nie wiem, czy jasno piszę:sad:
[/QUOTE]
Witam
Jeżeli chodzi o OPS i PUP to cel czy jak kto woli misje można odszukać w statucie tych jednostek.