czwartek, 22 lutego, 2024

Odpowiedz na: Odpowiedzialność materialna pracownika

Home Forum Sektory Samorządy Odpowiedzialność materialna pracownika Odpowiedz na: Odpowiedzialność materialna pracownika

#21789
scypion
Uczestnik

1. Mienie jet przekazywane użytkownikowi Protokołem zdawczo-odbiorczym (3 egz. Dla użytkownika, dla wydziału przekazujacego i dla księgowości co mają ewidencje pełną kto, co i jak)
2. Nie mamy ekstra, lecz funkcjonujący w uproszczeniu powyższy schemat.
3. Odpowiada się za to co ma się na stanie protokolarnie. Jeśli sprzęt nie jest przypisany (jakimś cudem) do użytkownika – odpowiada naczelik wydziału, u którego jest dany sprzęt/użytkownik. Jak zwykle – protokoły.
Co najmniej raz w roku (a czasem i częściej) przeprowadzanie jest uzgadnianie środków trwałych – każdy naczelnik dostaje wykaz co zgodnie z ewidencją księgową ma jego wydział (i pracownicy) na stanie – aby sobie sprawdził i wyjaśnił różnice z stanem faktycznym. To działa.
4. Nie ma mienia wspólnego – wszystko musi mieć osobę, która odpowiada za środek trwały (choćby i wzmiankowany naczelnik). Zasada jest prosta – jeśli coś jest wspólne – jest niczyje i nikt o to nie dba.
5. Tak, przejście pracownika do innej komórki jest odnotowywane i w księgowości przesuwa się ogólne przyporządkowanie środków trwałych do innej komórki (ale protokoły na pracownika pozostają bez zmian).
6. Tak. Po każdym przekazaniu mienia pozostaje ślad w formie potwierdzenia odbioru czy też protokołu. Dokładnie wiadomo co, kto ma.
7. Tak, funkcjonuje obiegówka. Tak – naczelnik wydziału dokładnie wie co mają jego pracownicy – jak też wydziały, które przekazywały danemu pracownikowi środki trwałe.
8. Proszę uprzejmie.