środa, 28 lutego, 2024

Odpowiedz na: Odpowiedzialność materialna pracownika

Home Forum Sektory Samorządy Odpowiedzialność materialna pracownika Odpowiedz na: Odpowiedzialność materialna pracownika

#21794
scypion
Uczestnik

Ad 1. Tak, nowy pracownik dostaje środki trwałe protokolarnie, w końcu musi za nie odpowiadać.

Ad 2. Dokładnie – w programie majątkowym. Protokoły pozostają bez zmian. Dokumentują one przekazanie pracownikowi środków trwałych. Program księgowy przypisuje ogólnie środki trwałe do wydziału – naczelnik ma obowiązek pilnowania co kto gdzie i jak ma.
W obiegówce pracownik ma szereg wydziałów do przejścia i zdobycia podpisów – w tym wydziały które przekazują środki trwałe (administracia-komputery, administracyjny-meble, telefony komórkowe etc.). Księgowość daje podpis dopiero po tym jak na obiegóce będą podpisy wszystkich wydziałów, które wydają środki trwałe i które przejmą protokolarnie na swój stan owe środki.

System taki dobrze działa, szczególnie przy okresowych kontrolach stanu środków trwałych przez naczelników (wszystko jest dokumentowane ich podpisami).

Akurat takie procedury powinny być opisane w Instrukcji Gospodarowania środkami trwałymi jednostki, nie w inwentaryzacyjnej.

Życze sukcesów w walce o unormowanie procedur u Ciebie!