piątek, 28 stycznia, 2022

Odpowiedz na: Świadczenie zamiast wykonania/datio in solutum

Home Forum Sektory Samorządy Świadczenie zamiast wykonania/datio in solutum Odpowiedz na: Świadczenie zamiast wykonania/datio in solutum

#21948
terka
Uczestnik

Co do VAT i zamówień publicznych jeszcze się wypowiedzieć nie mogę (nie ma pojęcia na obecną chwilę), ale nie mogę się zgodzić z poglądem, że w przypadku datio in solutum mamy do czynienia z niedochodzeniem nalezności, a więc naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
Moim zdaniem własnie dochodzi się nalezności, poprzez spełnienie świadczenia. Jest to sposób spełnienia świadczenia, uregulowany w art. 453 Kodeks cywilny umożliwia dłużnikowi zwolnienie się z długu przez spełnienie, za zgodą wierzyciela, innego niż pierwotne świadczenie. Do umów stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, a więc i ten przepis.
Przypadku zwolnienia się z długu poprzez wykonanie jakiejś roboty czy usługi nie znam, ale znam przypadek zwolnienia z długu poprzez przeniesienie własnosci nieruchomości. Przypadek jak najbardziej miał miejsce w jednostce sektora finansów publicznych.