czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

Home Forum Sektory Samorządy pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

#22104
s
Uczestnik

Ja pracowałem kilka lat na stanowisku inspektora ds kontroli. po zdobyciu uprawnień zostalem audytorem (samodzielne stanowisko). Aktualnie u nas jest tak, że jest Biuro Audytu i Kontroli. Jestem Kierownikiem i odpowiadam organizacyjnie za pracę Biura oraz prowadzę wszystkie sprawy związane z audytem wewnętrznym. Mam dodatkowo dwóch pracowników, którzy prowadzą kontrolę (jednostki, organizacje pozarządowe, szkoły i placówki niepubliczne). Czasami zdarza się, że włączam jednego z pracowników do zadania audytowego.
Wszystko zależy od organziacji pracy. Nie widzę niczego złego w tym aby łączyć te stanowiska.
Moim zdaniem warto jest zwrócić uwagę na to aby kontroler nie poprzestawał tylko na tym aby ustalać stany faktyczne i zgodność z przepisami prawa. Ja wymagam od swoich pracowników aby kontrolując pewne obszary (nie tylko finansowe jak to było dotychczas i niestety jeszcze w wielu samorządach tak jest nadal) „oceniali” funkcjonujący w tym obszarze system kontorli zarządczej. Nie analizują co prada ryzyka i tp. jednakże przygotowuję ich do tego aby prowadzili swoje czynności w sposób bardzo zbliżony do audytu. Analizują przyczyny uchybień czy nieprawidłowości, ewentualne skutki itp. Jest to co prawda obarczone większym błędem nież w przypadku przeprowadzania audytu, gdzie prowadizmy szrsze czynności jednakże jest to bardzo dobry materiał pozwalający identyfikować zagrożenia, analizować ryzyko zarówno na potrzeby planu audytu jak również na potrzeby kontorli zarządczej.
Znam oczywiście standardy i zapisy ustawy o f.p. i zdaję sobie sprawę z tego, że odbiega to trochę od zawartych tam zapisów, jednakże proszę wskazać mi gdzie znajdują się zapisy o kontrolerach wewnętrznych… Pracując jako kontroler jeszcze zanim wdrożono pojęcie audytu za podstawowy cel stawiałem sobie nie stwierdzenie co jest źle i kto jest winny ale co należy zrobić aby dany proces usprawnić i wyeliminować zagrożenia na przyszłość, a to czy nazywam się kontroler czy audytor nie ma moim zdaniem żadnego znaczenia.
Zwróćmy jeszcze na jedno uwagę. Czym różni się audyt od kontroli. W MOIM przypadku metodologią pracy, tym, żę audyt jest bardziej zbiurokratyzowany, oparty o analizę ryzyka ale CEL jest w mojej opinii taki sam, zwłaszcza po 1 stycznia 2010 roku.