piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

Home Forum Sektory Samorządy pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

#22108
s
Uczestnik

Szanowni Państwo trudno jest polemizować w tym temacie na forum. Jestem audytorem a nie kontrolerem. W sowjej pracy kieruję się przede wszystkim tym aby OCENIAĆ adekwatność, efektywność i skuteczność funkcjonowania kontroli zarządczej w obszarach, które badam. Ocenę popieram wieloma czynnościami, które prowadzę w trakcie badania, w tym kontrolą (bo czym innym są testy wiarygodności). W wyniku tych wszystkich czynności wydaję swoją opinię oraz rekomendacje.
Pisząc wcześniej o niewielkiej w mojej opinii różnicy pomiędzy kontrolą a audytem chodziło mi o to, że cel powinien być taki sam. Daleki jestem o tego typu kontroli, ktore np. wykonuje RIO, gdzie Pani ostatnio nam napisaała, że w „2 przypadkach stwierdzonoźle naliczoną opłatę prolongacyjną”. I wszystko się zgadza, tylko, że osoby postronne czytając to różnie mogą to interpretować. Ja oczekuję od moich pracowników aby oprócz wskazania ile stwierdzono błędów, jaka byla ich przyczyna i jaki jest to procent poddanej badaniu populacji. Pracownik w sposób dosyć ogólny skupia sie również na przyczynach i słabościach systemu kontroli w danym obszarze. Mając 1 osobowe stanowisko audytora nie jestem w stanie zbadać wszystkich obszarow nawet przez 10 lat, ale mając wyniki kontroli mogę precyzyjniej przeprowadzić ocenę ryzyka na etapie sporządzania planu audytu.
Nie wiem jak to jest u Was, ale u mnie i w wielu samorządach w Polsce samooceną funkcjonowania kontroli zarządczej zajmują się audytorzy, kierownicy Biur audytu itp. Ja osobiście jestem angażowany w te sprawy i mam świadomość, że jest to niezgodne ze standardami, ale przepisy przepisami a życie życiem (i wcale nie narzekam).
Szanowny kikcloud.
Uczestniczę w tym forum od 2006 roku i nigdy nóż w kieszeni mi się nie otwierał. Czytałem różne opinie – jedne lepsze inne gorsze ale wszystkie starałem się uszanować i próbowałem je zrozumieć i wyciągnąć wnioski. Ja jestem z 50 tyś gminy na obrzeżach kraju. Wokół mnie jest nie wielu audytorów. trudno jest wymieniać opinie i dyskutować w tym temacie, ale chętnie posłucham Twojej opinii na temat idealnie funkcjonującego audytu. Równie chętnie poslucham i z pewnością wyciągnę wnioski z tego jak Ty postrzegasz funkcjonowanie kontroli wewnętrznej. Pamiętaj proszę o tym, że badane obszary mogą być bardzo zróżnicowane jak również cele stawiane w poszczególnych zadaniach są różne. propnuję również lekturę obejmującą poczatki tworzenia audytu w Polsce – z czego to się wzięło, dlaczego nazywa się to audyt