piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

Home Forum Sektory Samorządy pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

#22136
terka
Uczestnik

Dajcie spokój, o co ten spór? Róbcie „po swojemu” ale i innym dajcie prawo do robienia po swojemu”.
Sław, kiedyś uważałam, że audyt powionien być wyodrębniony od kontroli. Na mój pogląd niemały wpływ miały moje wcześniejsze doświadczenia – pracowałam w komórce audytu i kontroli. Szefem takiej komórki był wieloletni kontroler (do dziś żywię wielki szacunek do tej osoby za ogromną wiedzę i doświadczenie). Ale podejście do kontroli miał iscie kontrolne: należało wskazać, co jest niezgodne z przepisami. Zalecenie? Przestrzegać przepisu takiego a takiego.
Koniec, kropka. Dlatego wówczas uważałam, że audyt powinien być oddzielony od kontroli, bo cele audytu sa inne.

Ale obecnie już wcale tak nie uważam. Najważniejszym celem zarówno kontroli jak i audytu powinno być takie działanie, które w jak największym stopniu przyczyni się do usprawniania funkcjonowania jednostki i zwiększenia prawdobodobieństwa prawidłowej realizacji zadań. Więc jeśli połączenie audytu z kontrolą w jedną komórkę pod wodzą audytora ma służyć takiemu celowi – ja takie działania popieram.

Więc rób swoje, audyt4, pomysł wart jest realizacji. Znam mnostwo jednostek, gdzie audyt i kontrola są połączone i to działa. 🙂

Powodzenia:smile: