środa, 24 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

Home Forum Sektory Samorządy pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli Odpowiedz na: pomózcie.. audytorzy…komórka audytu i kontroli

#22138
pietryka
Uczestnik

Terka – mimo Twojej ogromnej wiedzy i doświadczenia, nie zgadzam się ani z Toba ani ze sław/em?/. Pracowałem w kontroli podatkowej, finansowej, dewizowej, ale i organizacyjnej – nie mylić z organizacją polityczną – w jednostkach budżetowych, spólkach prawa handlowego, społdzielniach ale i przedsiębiorstwach państwowych i ZAWSZE ich celem było znalezienie nieprawidłowości. Za znalezienie nieprawidłowości były nawet specjalne nagrody.
W audycie wewnętrznym pracuję od 2004 r. i uważam, że nie należy łączyć audytu z kontrolą. Na wszystkich szkoleniach protestuję i głośno wyrażam swoje niezadowolenie z porównań, że i to i to jest „w gruncie rzeczy kontrolą” 😉
To jest uproszczenie, które co jakiś czas na tym forum się pojawia.
Ma rację kikcloud, że już nie chce mu się tego wyjaśniać. Ja jednak w dwóch krótkich zdaniach jeszcze raz dam swoje stanowisko:
– kontrola polega na szukaniu nieprawidłowości,
– audyt wewnętrzny polega na szukaniu potwierdzenia, że system działa prawidłowo.
Zarówno jedno i drugie jest „tylko” elementem zarządzania, ale „kierowanie” jest nim również.
Audyt wewnętrzny dysponuje potężną bronią – niezależnością /jak to jest realizowane w praktyce to inny problem/ ale nie chcę być kontrolerem /nawet najmądrzejszym/ uzależnionym od życzeń szefów, sekretarzy, skarbników itp. 😉
W moim przypadku kontrola jest osobno /kilka osób/ a audyt osobno i nie wyobrażam sobie, żeby były razem 😆
Zwróćcie uwagę szanowni audytorzy / na co zwrócił uwagę kikcloud/ – naszymi poczynaniami „rządzi” ustawa i rozporządzenie, a wszelkie powstające wewnętrzne regulaminy, zarządzenia, postanowienia „muszą być” zgodne z ustawą, natomiast wszelkiej maści kontrole są obecnie oparte z reguły o regulaminy wewnętrzne. System tych kontroli może być tak różny jak różni są szefowie lub służby, które im takie regulaminy przygotowują. 😆