środa, 24 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Audyt wewnętrzny – czy to tania i zbędna fanaberia?

Home Forum Sektory Samorządy Audyt wewnętrzny – czy to tania i zbędna fanaberia? Odpowiedz na: Audyt wewnętrzny – czy to tania i zbędna fanaberia?

#22227
adela
Uczestnik

Że mi szef od kilku lat odpowiada na moje sugestie, że należało by zwiększyć obsadę audytu wewnętrznego chociaż o jeszcze jeden etat – pomyślimy, to jeszcze rozumiem. Ale to co wyprawia się w niektórych samorządach to prawdziwa parodia. Te kawałeczki etatów, albo w ogóle brak audytu w jednostkach, które mają obowiązek go prowadzić, to codzienność. A reakcja słabiutkiego rio w tym zakresie żadna. Ciekawe, czy czytelnikami tego forum są pracownicy Departamentu Audytu MF. Bo przecież MF odpowiada za nadzór i koordynację audytu. Za czymś takim jak opisywane przypadki „olewania” audytu, powinny iść pewne zmiany w przepisach wykonawczych. Tylko MF ma rozeznanie w wyniku audytów przeprowadzanych w jednostkach państwowych. A samorządy, gdzie w kilkuset jednostkach, króre „przepuszczają” kilkadziesiąt miliardów złotych, w których powinny działać audyty wewnętrzne, w wielu przypadkach trwa wolna amerykanka. Tylko MF nie ma w tym zakresie żadnego rozeznania. Zresztą kiedyś już wspominałem, że na moje uwagi do Pani Dyrektor (która już w MF nie pracuje) o pozostawieniu samopas samorządów terytorialnych otrzymałem odpowiedź, że: w MF nie ma osoby, która by się właściwie zajęła problemem samorządów, a poza tym w grę wchodzą również sprawy politycne, bo Rząd nie chce za bardzo wkraczać w tą sferę by nie być oskarżany o naruszanie samorządności. I tak się to kręci.