wtorek, 2 marca, 2021

Odpowiedz na: MF

Home Forum Sektory Samorządy MF Odpowiedz na: MF

gapa
Uczestnik

1. Jest – na przykład na wyspie bezludnej, to wszystko jest pozafinansowe. Jakbym tam trafił to nie myślałbym wcale o kasie, nawet gdybym odkrył tam złoto czy ropę.

Tak długo jak byłbym tam sam, myślałbym tylko o ryzyku śmierci z głodu, pragnienia lub bycia pożartym.

Ale gdyby dopłynął tam jakiś statek ( a wyspa nie należałaby do nikogo) to zaraz bym pomyślał o spieniężeniu tego co odkryłem i po jakimś czasie (już jako suweren) zajmowałbym się głównie ryzykami finansowymi związanymi z handlem złotem i ropą.

2. Ocena ryzyka to może zależeć od czego chce, natomiast wartość ryzyka zależy od wartości skutków zdarzenia i jego prawdopodobieństwa.

Jak dwóch ludzi wyleci z dziesiątego piętra na beton , to chociaż mają różne:

informacje – jeden wie, że spada, a drugi jest po amfie i myśli, że lewituje

wiedzę – jeden wie czym to grozi, bo kuma fizykę, a drugi nie, bo święcie wierzy w kwity, a w instrukcji BHP nic o 10 piętrze nie było napisane

preferencje – no nie wiem czy podawać …same obrzydlistwa mi do głowy przychodzą ….

to podczas całego lotu, choć oceny zapewne będą różne, to wartość ryzyka jest dla obu taka sama,

bo prawdopodobieństwo, że zostaną z nich mokre plamy i wartość owych plam jest identyczna .

3. No jak? Rozkładów prawdopodobieństwa jest co najmniej tyle co zmiennych losowych, czyli co najmniej tyle co liczb rzeczywistych.