czwartek, 28 marca, 2024

Odpowiedz na: Strategia Sprawne Państwo 2020, a przyszłość audytu wewnętrznego

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW Strategia Sprawne Państwo 2020, a przyszłość audytu wewnętrznego Odpowiedz na: Strategia Sprawne Państwo 2020, a przyszłość audytu wewnętrznego

#23048
adela
Uczestnik

Podobnie jak terka, wykonuję swoją robotę tak jak należy i mój szef jest świadomy tego, że nie obawiam się pisać w swoich sprawozdaniach rzeczywiście prawdy, która z tego jak wiem z rozmów z innymi audytorami, w ich jednostkach stanowi podstawę do ataków na audytora. Zszefem dawno ustaliłem, że moim zadaniem jest danie mu rzetelnej informacji o tym co się dzieje. I on też chce być świadomy tego jak wygląda sytuacja w obszarach poddanych moim badaniom. Dodatkowo mam nietypową sytuację, że najbardziej pozytywnie nastawiony do moich działań jest skarbnik, który najszybciej reaguje na moje uswagi o nieprawidłowościach. Ale wiem, że w wielu samorządach, gdzie szefowie uważają się prawie za „bogów” jest nieciekawie. I najbardziej nic nierobienie MF właśnie w tym obszarze widać. Rozmawiałem z Panią Dyrektor A.G., która przyznała, że w MF nie ma osoby, która by dobrze znała się na samorządach. Stąd i w ustawie o finansach publicznych są rozwiązania, które albo nioe dotyczą samorządów, albo działają na ich niekorzyść. A działalność audytu wewnętrznego całkowicie moim zdaniem „wypadła” spod skrzydeł Ministra i stą to rozpasanie kierowników jednostek. Nawet w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny jest punkt mówiący tylko o zatrudnieniu audytora. A że jest to 1/100 etatu, czy umowa z zewnętrzną jednostką, bez określonej treści niema znaczenia. Formalność odfajkowana. Nieważne co w tym audycie się robi. Ale jak w MF tego nie widzą, to rzeczywiście audyt schodzi na psy.