czwartek, 22 kwietnia, 2021

Odpowiedz na: Czy to podróż służbowa?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Czy to podróż służbowa? Odpowiedz na: Czy to podróż służbowa?

#23119
alkman
Uczestnik

Cywilizowane zakłady pracy, w tym urzędy, rozstrzygnięcie dylematów, czy coś jest podróżą służbową czy też nie, zaczynają od studiowania umowy o pracę, w zakresie obowiązku wynikającego z przepisów art. 29, § 1, pkt 2 ustawy Kodeks pracy. Następnie w oparciu o przepisy art 77 przypis 5, § 1 ustalają czy pracownik wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza poza stałym miejscem pracy. Jeżeli tak, stosują przepisy związane z podróżą służbową.
Z niedopowiedzianych opisów, wnioskuję, że kontrolerzy, mający wskazane miejsce pracy w siedzibie urzędu, idąc do jednostki na kontrolę nie mają wystawionej delegacji. To błąd, którym pracodawca naraża się nie tylko na konsekwencje wynikające z prawa pracy.
Zakładając, że są podstawy prawne (a nie widzimisiokrólikowe) do nie wystawiania delegacji, to nie ma podstaw do zwrotu za bilety – czyli przychód.
Ps.
Stawiam tezę, że jeżeli coś, co jest teoretycznie podróżą służbową, nie jest praktycznie tą podróżą, to w rzeczywistości jest albo naruszeniem kodeksu pracy albo nieodpłatnym świadczeniem, które powinno być opodatkowane.