wtorek, 26 stycznia, 2021

Odpowiedz na: obowiązek prowadzenia audytu wewnetzrnego w zakresie bezpieczeństwa informacji

Home Forum Sektory Samorządy obowiązek prowadzenia audytu wewnetzrnego w zakresie bezpieczeństwa informacji Odpowiedz na: obowiązek prowadzenia audytu wewnetzrnego w zakresie bezpieczeństwa informacji

mk
Uczestnik

[QUOTE BY= alkman]

@mk

Załóżmy, że moim zadaniem jest, identyfikacja systemów informatycznych funkcjonujących w jednostce.
[QUOTE BY= mk] Jak nie ma dokumentacji to nie ma systemu.[/QUOTE]
Dokumentacja jest warunkiem koniecznym prawidłowego wdrożenia systemu, co nie oznacza, że jest niemożliwe wdrożenie systemu bez dokumentacji. Uważam, że nie można ignorować istnienia systemów, tylko dlatego, że nie ma ich dokumentacji.
[QUOTE BY= mk] jeżeli w Excelu przetwarzasz dane osobowe to już jest jak najbardziej system[/QUOTE]
W arkuszu kalkulacyjnym mogę przetwarzać dane osobowe, księgowe (i inne), ale nie mogę powiedzieć, że z tej okazji, na komputerze mam informatyczny system finansowy albo system kadrowy (albo jakiś inny). System informatyczny to coś więcej. Tylko co więcej? Jakie cechy powodują, że jeden zestaw programów (a nawet jeden program) jest systemem informatycznym, a drugi nie?
[/QUOTE]

Ale wytłumacz mi jak wyobrażasz sobie wykorzystywanie/przetważanie danych w systemie bez jego dokumentacji? I jak zidentyfikujesz taki system bez dokumentacji?

A co do arkusza -dlaczego nie może być systemem do przetwarzania danych? Właśnie jak jest opis co i jak w tym arkuszu się przetwarza to w tym momencie jest systemem do przetwarzania danych. I takie systemy są wykorzystywane w firmach 😀 (z excelem można zrobić baaardzo dużo – oczywiście system taki sprawdzi się małej firmie a nie np w kopalni)
A jak excela wykorzystujesz tymczasowo do nieudokumentowanych działań to jest to tylko arkusz kalkulacyjny.

P