czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: częstotliwość inwentaryzacji

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna częstotliwość inwentaryzacji Odpowiedz na: częstotliwość inwentaryzacji

#2340
meg
Uczestnik

Witam!
Ja z kolei znalazłam interpretację ekspertów od rachunkowosci ogłoszoną w pismie „Rachunkowość”, mam tylko wycinek dot. inwentaryzacji, także numeru pisma nie podam , mianowicie cyt. ten artykuł:
„środki trwałe oraz maszyny i urzadzenia wchodzace w skład środków trwałych w budowie, znajdujące sie na terenie strzezonym,można inwentaryzować raz w ciągu 4 lat, równiez w dowolnym terminie ustalonym przez jednostke”
I dalej w artykule jest napisane: Przez strzezone składowisko, nalezy nadzym zdaniem rozumiec,
obszar jednostki lub teren przechowywania zapasów, odizolowany od świata zewnętrznego w sposób pozwalający poddać skutecznej kontroli ruch składników majątkowych między tym terenem a otoczeniem, przy czym ruch ten jest odpowiednio dokumentowany, jak np za pomocą przepustek sprawdzanych przy wejściu. Przechowywanie zapasów materiałów, towarów, wyrobów i półfabrykatów na strzezonych składowiskach oznacza zarazem składowanie ich w warunkach uniemożliwiajacych dostep do nich postronnym bez wiedzy i zgody osoby sprawujacej nad nimi nadzór tj. magazyniera.
Okreslenie pojecia „strzeżonego składowiska” – w odniesieniu do rzeczowych zapasów aktywów obrotowych celowe jest- z uwagi na różnice specyfiki i warunków działania poszczególnych jednostek – określić w treści dokumentacji opisującej przyjęte przez dana jednostke zasady rachunkowości. Przykładowo- jednostka zajmująca sie sprzedażą towarów masowych, np węgla, koksu , żwiru , piasku za strzezone składowisko może przyjąć teren znajdujący sie na ogrodzonym i oświetlonym placu, z zamykaną bramą, strzezoną całodobowo przez portierów. W taki sposób strzezonego składowiska nie mogłaby z kolei okreslić dla swoich materiałów i produktów jednostka zajmująca sie wyrobem bużuterii i szlifowaniem kamieni szlachetnych.

Mam nadzieje Terka , ze troche przyblizyłam Ci pojecie terenu strzeżonego, Nie mnie jednak rowniez tak jak Gabi uważam, że kierownik jednostki powinien okreslić w polityce rachunkowości pojęcie „terenu strzeżonego”