poniedziałek, 26 lipca, 2021

Odpowiedz na: ACFS Poland Chapter – ACFS Polska

Home Forum Sektory Jednostki badawczo-rozwojowe ACFS Poland Chapter – ACFS Polska Odpowiedz na: ACFS Poland Chapter – ACFS Polska

#23592761
eddie
Uczestnik

# jaronz:

1. „Jeżeli procedury byłyby odpowiednie, to żeby je obejść potrzebna byłaby niecna działalność kilku osób, a to już jest działalność zorganizowana” Tak niestety nie jest. Wystarczy, że jest jedna zdecydowana osoba na odpowiednim stanowisku i z odpowiednią wiedzą czy kontaktami wewnątrz organizacji, to może obejść nawet najlepsze kontrole wewnętrzne, ale będzie jej trudno na długo to ukrywać.

2. „A co do kontroli wewnętrznej, to uważam, że nie jest ona kontrolą zarządczą, a jedynie jednym z jej elementów – podobnie jak audyt”. Absolutnie i stanowczo NIE. Kontrola Wewnętrzna jest taka jaką ją opisuje COSO 2013 oraz różne ustawy i zarządzenia (np. Kodeks Spółek Giełdowych, SOX, itp.). W sektorze prywatnym jest KW i tyle. Natomiast nazwano KW Kontrolą Zarządcą jedynie w sektorze publicznym. Ale podstawowo KW = KZ w  administracji publicznej.

Na Zachodzie nie ma wcale KZ jest tylko KW per COSO 2013.

Rola Audytu jest badanie systemów kontroli wewnętrznych, czy te KW są efektywne, aktualne do potrzeb działań pracowników i kierownictwa/organizacji i czy są one nie przestrzegane.