czwartek, 18 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: czy w JSFP można drukować wyciąg bankowy-na podstawuie niego ksiegować

Home Forum Sektory Samorządy czy w JSFP można drukować wyciąg bankowy-na podstawuie niego ksiegować Odpowiedz na: czy w JSFP można drukować wyciąg bankowy-na podstawuie niego ksiegować

#3823
groszek
Uczestnik

Marku co do operacji gospodarczych to mam takie samo zdanie – zapłata za fakturę dla mnie jest operacja gospodarczą.
jednakże czytając komentarze z LEX dotyczace ust.7 prawo bankowe mam wrażenie, że regulacja dotyczaca nosnikow elekronicznych dotyczy tylko i wyłącznie obrotu między bankowego a nie z klientami, tym bardziej, że czytałam kiedyś artykuł w Rzeczpospolitej, że dla Urzędów Skarbowych wydruk z komputera nie jest dowodem źródłowym potwierdzającym dokonanie operacji gospodarczej, skoro może byc zmieniony przez jedną ze stron albo nie zawiera wystarczajacych informacji.
Natomiast ustawa o rachunkowości mówi o tym, że podsatwą zapisu w ksiegach rachunkowych są dowody ksiegowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej zwane dalej dowodami żródłowymi 1) zewnętrzne obce – otrzymane od kontrahentów
Dla mnie wyciąg bankowy to także dokument zbiorczy, pod który podpina sie pojedyńcze dowody żródłowe takie jak przelewy czy czeki.
A dalej w twj ustawie mamy, że w przypadkach uzasadnionych kierownik jednoistki może powolić na udokumentowanie operacji gospodarczych za pomoca ksiegowych dowodów zastepczych, sporządzanych przez osoby dokonujące tych operacji. Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, ktorych przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług – art 20

Niestety nie jestem prawnikiem i obawiam sie, że może nie dokońca rozumię te zapisy.