piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: prośba o pomoc

Home Forum Pomysły pomysly prośba o pomoc Odpowiedz na: prośba o pomoc

#383
olivkova
Uczestnik

Ewo, wydaje mi się, że masz komentarz do ‘starej’ ustawy, sprzed nowelizacji UoR. Wcześniej definicja aktywa była bezpośrednio powiązana z prawem własności, obecnie te kwestie są regulowane nieco odmiennie i skupiają się na faktycznym kontrolowaniu. Aby dane aktywo było wykazane w bilansie (bo o takiej sytuacji pisałam wcześniej, nie podejmowałam tematu pozablinasowej ewidencji) musi ono spełniać łącznie wszystkie cztery cechy określone ustawową definicją cytowaną wyżej. Innymi słowy, proponowałabym przeanalizować następujące kwestie; 1. kto faktycznie włada nieruchomością, kontroluje ją 2. do której jednostki wpłyną w przyszłości korzyści ekonomiczne z ową nieruchomością związane. Kwestie umowy oddania środka trwałego do użytkowania, o których pisze Dareks (:smile: ) reguluje z kolei art. 3 ust. 4. UoR.
A! i nie utożsamiałabym „umowy użyczenia” z „umową trwałego zarządu”, to chyba dwie inne konstrukcje prawne.
P.S. Czy może nam pomóc jakiś życzliwy biegły rewident? 😉 Bo sama jestem tematem żywo zainteresowana.