czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: AUDYT SZKÓŁ w GMINIE lub MIEŚCIE

Home Forum Sektory Samorządy AUDYT SZKÓŁ w GMINIE lub MIEŚCIE Odpowiedz na: AUDYT SZKÓŁ w GMINIE lub MIEŚCIE

#4007
adela
Uczestnik

Zgadzam się z Twoimi wywodami DorotaB.Ja jednak nie robię audytów w podległych jednostkach, z dwóch powodów. Po pierwsze fizyczna niemożliwość, by jedna osoba mogła realizować tak szeroki zakres prac (i tak w urzędzie mam jak na razie ustalonych ponad 40 zadań). Po drugie szef nie widzi takiej potrzeby, gdyż nadzór nad tymi jednostkami sprawuje poprzez kontrole prowadzone przez rewidentów podległych Skarbnikowi. Jednak wszystko to wynika z ewidentnego „knota” legislacyjnego, jakim są zapisy w ustawie. Bo jeżeli ustawę w każdym zapisie trzeba interpretować i czekać co MF na to, to ręce opadają. Wszystko, jak już kilkakrotnie pisałem, że MF nie czuje samorządów, bo w momencie ich utworzenia kontrolę powierzono RIO, które przyporządkowano MSWiA, a nie MF, co było błędem. W MSWiA nie ma fachowców od finansów i kontroli, bo oni generalnie mają inne problemy i tak szefowie RIO właściwie za nic i przed nikim nie odpowiadają, więc też nie zabierają głosu w sprawie finansowego nadzoru nad jst. Nawet nie zatrudniają audytorów wewnętrznych, choć od 1 stycznia mają taki obowiązek. Na razie myślą, co zrobić by ten zapis z ustawy usunąć. Moim zdaniem audyt i RIO powinny podlegać pod jednego szefa, usytyowanego w kancelarii Prezesa RM. Lecz to sa tylko dywagacje skromnego audytora wewnętrznego. Tyle nasze, że możemy sobie pogadać.
Pozdrawiam sfrustrowanych audytorów.