piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: Kwietniowy egzamin

Home Forum Egzaminy egzaminy Kwietniowy egzamin Odpowiedz na: Kwietniowy egzamin

#4192
emilian
Uczestnik

Ryzyko alfa i beta sa dwoma różnymi ryzykami:
alfa – to ryzyko uznania prawdy za fałsz, innymi słowy – pomyłka polega na tym, że „skazujesz niewinnego”
beta – jest ryzykiem uznania nieprawdy za prawdę, czyli „uniewinnienia faktycznego przestępcy” (w tabelce ze współczynnikami w treści zadania nawane ładnie ryzykiem nieprawidłowej akceptacji). To nie jest tak, że wg mnie alfa=beta, tylko w treści zadania jedna grupa ma podany poziom ufności 95%,druga 90% . Poziom ufności – tu jest pies pogrzebany. Większość publikacji ryzyko 1-alfa nazywa poziomem ufności, natomiast w zadaniu pod ta nazwa kryje się tak naprawdę 1-beta, co w literaturze nazywa sie najczęściej współczynnikiem ufności bądź mocą testu. To, że jest to beta, a nie alfa to wynika już ze satystyki wykorzystujacej tu Poissona i wspomnianą juz tabelkę współczynników. Tak czy inaczej , niedawno miałem w ręku książkę do statystyki wydaną w latach 70-ych i tam tez jest pomieszanie terminów, raz beta jest współczynnikiem, raz poziomem… tyle wiem i radzę raczej odnosić rzeczywistość do definicji poszczególnych ryzyk , niz tego czy ktoś rzucił hasło współczynnik czy poziom – jak widać nawet nasza Komisja Egzamowa nie jest tu konsekwentna (chociaż lubi się czepiać „lub” „oraz” „i” „albo” w wielu pytaniach testowych – taka jej widać natura 😆 )
pozdrawiam