czwartek, 28 marca, 2024

Odpowiedz na: Wielkość próby

Home Forum Sektory Samorządy Wielkość próby Odpowiedz na: Wielkość próby

#4879
gapa
Uczestnik

Szczerze powiem, że ten sposób wyliczania poziomu ufności dla badania trąci mi lekko kuglarstwem. Przecież wartosci RN, RK, RNK i RZSKW brane są z palca, a wzór … no cóż chętnie zapoznam sie z jego uzasadnieniem opartym np. o rachunek prawdopodobieństwa…
Metodyka… pisze o zalecanym PU min. 95% co oznacza, że zakłada się, iż co najwyżej 1 próba na 20 będzie dawała nieuprawnione wnioskowanie n/t populacji. Taka definicja PU pozwala na jego interpretację w języku rachunków na dystrybuantach odpowiednich (w zależności od załozeń) rozkładów i chyba niczego więcej nie trzeba.
Ja jestem zwolennikiem ustalania poziomu ufnosci i nie udawania matematyki tam, gdzie jej nie ma.
Wzór, który w Metodyce … wskazałem zawiera wielkość UMLo – jest to wartość oczekiwana (i wariancja) rozkładu Poissona – jest ona równa 3,00 dla takiej zmiennej, która ma taki rozkład prawdopopdobieństwa i przyjmuje wartość nie większą niż 0 z prawdopodobieństwem 95% (=PU).
Jak zmienisz wartość PU to i wartość UMLo się zmieni.
Oczywiście próg istotności ( nie poziom istotności – to zupełnie inna wielkość) – błąd dopuszczalny może być inny – dla 1% liczebność próby wyniesie n= 3,00/0,01 = 300.
Zakładamy, że bład oczekiwany = 0 (tzn w próbie nie znajdziemy błędów)