wtorek, 23 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Wielkość próby

Home Forum Sektory Samorządy Wielkość próby Odpowiedz na: Wielkość próby

#4975
Anonim
Nieaktywny

Gapa – znowu mam pytanie 😀 :
Rozmuniem, że wartość UMLo = -ln(SR), czyli 3.
A jak wyliczyć powiedzmy UML5. Wiem,że wyliczałeś mi to już i wynosi 10,52, ale nie wiem jak to zrobieś, skoro w tabelce na stronie 59 podane jest UML dla liczby błędów max. 4? Jak obliczyć to UML dla SR 5%? Czy możesz mi to jakoś wytłumaczyć? Nie jestem urodzonym matematykiem i trochę trudno mi to zrozumieć…
Chcę się ubezpieczyć na wypadek, gdybym znalazła więcej błędów i musiała wyliczyć maksymalny błąd dla całej populacji (oczywiście w przypadku gdy nie będę dobierała dalej próby – ale nie sądzę, bo mi czasu nie starczy)….

Aha , jeszcze jedno: a czy mogę do swoich badań posłużyć się wzorem przedstawionym na stronie 76 – podejście A. Ekstrapolacji wyników kontroli dokonam po odpowiednim podstawieniu do wzoru: ilość nieprawidłowości/wielkość próby * wielkość populacji, a następnie dokonam oszcowania najbardziej prawdopodobnej wartości błędu – bez możliwości określenia mierzalnego poziomu ufności posługując się tym samym wzorem (analogicznie jak w opisanym przykładzie). Czy to nie byłby dobry pomysł no i trochę łatwiejszy z mojego punktu widzenia niż wyliczanie tego błędu maksymalnego?

Pozdrawiam