piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: Wątpliwości

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Wątpliwości Odpowiedz na: Wątpliwości

#508
mareksp
Uczestnik

Brak doświadczenia w przeprowadzaniu audytu na pewno nie pomaga. Ale też praktyka w kontroli czy innych dziedzinach pokrewnych także niekoniecznie musi pomóc. Po prostu trudno jest wyeliminować nawyki kontrolera i przestawić się na podejście oparte na ryzyku. Ja po kilkuletniej praktyce w RIO i w jednostce samorządowej ciągle łapię się na przemycaniu starych nawyków do audytu.
Widziałem też efekty pracy kilku biegłych rewidentów i wcale mnie nie zachwyciły. Nie mam wobec tej grupy zawodowej żadnych kompleksów, choć wiem że obecnie złożenie egzaminu na biegłego rewidenta jest bardzo trudne i czasochlonne a ponadto kosztowne. Jednak zanim ta grupa zawodowa się zamknęła zostanie biegłym nie było wcale trudne.
Wniesienie wartości dodanej do jednostki sektora finansów publicznych wcale nie jest łatwe i to raczej nie ze względu na brak umiejętności audytora lecz na istniejące w tych jednostkach środowisko kontroli a zwłaszcza podejście kierownictwa oraz panujące układy.
Jeśli sporo osób próbuje dyskredytować audyt w sektorze publicznym, to w dużej mierze może to wynikać z obaw o rolę tego zawodu w przyszłości.