sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: audyt funduszy unijnych

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne audyt funduszy unijnych Odpowiedz na: audyt funduszy unijnych

#5105
kules
Uczestnik

postaram się ci pomóc, ale ja nie prowadziłem do tej pory audytów unijnych z projektów miękkich a tym bardziej twardych (tych nie moge przez 2 lata). Projekty miękkie ja realizowałem i rozliczałem w imieniu beneficjenta, nie jako audytor. Ale audyty projektów miękkich w podległych jednostkach były prowadzone (jak nie byłem jeszcze audytorem) i mogę się dowiedzieć jak ci zewnętrzni audytorzy do tego podchodzili.

ps.
Jak zaczniesz wchodzić w wydatki kwalifikowalne to robota ci się namnoży lawinowo – zależy czy te projekty efesowskie są mocno złożone (te z którymi ja miałem do czynienia były bardzo robudowane). No chyba że masz sprawdziś (właściwie skontrolować) ile środków wydanych nie zpostanie uznanych za kwalifikowane.

A tak wogóle to czego chciał twój Zarząd się dowiedzieć w wyniku audytu? Czegoś konkretnego czy tak ogólnie (czyli niczego). Bo nie wiem, czy masz zbadać właściwe i racjonalne realizowanie projektu, czy właściwe rozliczanie, czy właściwą organizację struktury PUP w tym celu, czy coś innego? Porządne projekty miękkie są naprawdę skomplikowane, nieporównanie bardziej niż twarde – piszę z punktu widzenia nie osoby realizującej merytorykę projektu, ale osoby która pozyskuje środki, pilnuje przestrzegania setek przepisów i procedur i osoby która potem musi to rozliczyć, czyli wyciągnąć (wydrzeć) kasę, która teoretycznie się należy.