środa, 24 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: niekompetencja

Home Forum Sektory Samorządy niekompetencja Odpowiedz na: niekompetencja

#5242
jacek3
Uczestnik

Do podgr według mnie sytuacja nie jest jednoznaczna …… to znaczy ….. w świetle tego co napisałaś wydaje się że nie powinnaś płacić tego podatku. Jednak jest kilka kwestii które trzeba wyjaśnić dokładnie

1. ja co prawda jestem nowy i na niewielu rzeczach się znam ale zastanawia mnie jedno – kto chce stosować przepisy kpa do spraw podatkowych !?!?!? – jeśli to porada prawnika to radzę niezwłocznie zmienić prawnika; w sprawach podatkowych
w zasadzie przepisy kpa nie mają zastosowania(są bardzo nieliczne wyjątki ale nie w tym wypadku); tutaj stosuje się ordynację podatkową a generalne zasady postępowania różnią się nieco od zasad obowiązujących w kpa co ma duże skutki dla strony

2. nie bądź zła na urzędników, że chcieli przeprowadzić z tobą wywiad; taka jest procedura – organ podatkowy powinien wnikliwie zbadać sytuację majątkową podatnika przed wydaniem decyzji – zwłaszcza umorzeniowej; trochę dziwna była by sytuacja gdyby burmistrz/prezydent umorzył podatek komuś kto odmawia zeznań – niestety taka jest prawda – w postępowaniu prowadzonym na twój wniosek i w twoim interesie odmówiłaś zeznań

3. jeśli idzie o nakaz to od 2-3 lat powinnaś z bratem dostawać jeden nakaz na całość – tzn. ty i brat powinniście otrzymać po takim samym nakazie/decyzji który powinien dotyczyć wyłącznie nieruchomości która znajduje się w tej współwłasności i dane was obojga powinny być na tych nakazach – poza tym powinnaś dostać inne nakazy jeśli ciąży na tobie obowiązek podatkowy z innych tytułów

4. jeśli idzie o podstawę wymiaru podatku to nie zawsze musi to być ha fizyczne/ha przeliczeniowe; o tym jaka podstawa będzie zastosowana decydują zapisy w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostę; może się okazać że część nieruchomości została ujęta w klasyfikacji jako budowlanka albo chociażby droga; a może kiedyś ktoś prowadził na tym gruncie działalność gospodarczą a następnie zaprzestał jej prowadzenia i nie zgłosił tego do urzędu itd. Gdybać można długo jeśli nie widzi się dokumentów i będzie to jałowa dyskusja a to nie ma sensu; trzeba „wsadzić nos w papiery i poczytać”

5. gmina nie nalicza podatku w oparciu o akt notarialny ale o informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków; akt notarialny powinien stanowić podstawę do dokonania odpowiednich zmian w ewidencji gruntów i budynków; przecież w akcie notarialnym nie ma wszystkich informacji niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego

6. nie wiem dlaczego chcesz występować do sko o unieważnienie decyzji których nie otrzymałaś !!!! jeśli ich nie dostałaś to nie jesteś związana tą decyzją – ona dla ciebie nie istnieje; zobowiązanie podatkowe w ogóle nie powstało !!!!!

7. zwróć się do urzędu pismem o zwrot podatku nienależnie zapłaconego(o zwrot nadpłaty) – w podaniu podaj kwotę dokonanej nadpłaty oraz nr rachunku bankowego na który mają to przesłać; jeśli ci odmówią odwołaj się/zażal to już zależy w jakiej formie ci odmówią a mogą mieć z tym mały problem – w przepisach raczej nie ma takiego przypadku gdyż urząd powinien już dawno odpisać wartość twojego podatku z twojego konta podatkowego w ramach inwentaryzacji – przecież jeśli nie mają potwierdzenia doręczenia nakazu zobowiązanie nie powstało i sztucznie zawyżają wartość zaległości podatkowych oraz plan dochodów(nie zapomnij tego nadmienić w podaniu i w odwołaniu do kso) bo twój przypadek nie jest zapewne osamotniony

8. ZANIM ZROBISZ COKOLWIEK UPEWNIJ SIĘ ŻE NIKT Z TOWJEJ RODZINY(DOMOWNIKÓW!!!!) NIE PODJĄ ZA CIEBIE TYCH NAKAZÓW; TO DOTYCZY RÓWNIEŻ TWOJEGO BRATA !!!! POZA TYM MUSISZ OBEJRZEĆ ZWROTKI NAKAZÓW – BYĆ MOŻE URZĄD OPIERA SIĘ NA DOMNIEMANIU DORĘCZENIA !!!!!

9. PAMIĘTAJ ŻE ZAWSZE MASZ PRAWO PRZEGLĄDANIA SWOICH AKT SPRWY W URZĘDZIE – MOŻĘSZ ROBIĆ Z NICH ODPISY NO I KSEROKOPIE(TO MOŻE SPODKAĆ SIĘ Z OPOREM URZĘDNIKÓW) KTÓRE URZĘDNIK POWINIEN CI POTWIERDZIĆ (CHYBA BĘDZIE OPŁATA SKARBOWA) JEŚLICI ODMÓWIĄ WYSTĄP NA PIŚMIE O POTWIERDZONE ZA ZGODNOŚĆ Z ORGINAŁEM KSEROKOPII ZWROTEK I NAKAZÓW NA PODSTAWIE KTÓRYCH URZĄD DOMAGA SIĘ OD CIEBIE ZAPŁATY PODATKU

na razie to tyle, trudno powiedzieć coś dokładnie bez kompletu informacji