środa, 20 stycznia, 2021

Odpowiedz na: audyt zewnętrz – uwagi Instytucji Wdrażającej

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne audyt zewnętrz – uwagi Instytucji Wdrażającej Odpowiedz na: audyt zewnętrz – uwagi Instytucji Wdrażającej

pietryka
Uczestnik

Ja znalazłem to co napisałem w wytycznych właśnie. Natomiast nie mogę Ci wskazać przepisów unijnych w tym temacie. Wszystko inne wynika z niezależności audytora a przede wszystkim z „Kodeksu etyki…”. Wymagania jakie chce Instytucja Wdrażająca muszą być w takim razie ściśle określone. Mam kontakt z kilkoma audytorami w Polsce, którzy już robili audyt projektów unijnych a ich sprawozdania były sprawdzane przez Ministerstwo Finansów. Czytałem te raporty. Z reguły poziom ufności przyjęty przez audytora wynosi 95 %, a badana próba ma być nie mniejsza niż 5 % wartości całego Projektu, chyba że Instytucja Wdrażająca a za nią Beneficjent zażyczą sobie większą próbę w umowie. Należy wtedy jednak liczyć się z wydłużeniem czasu audytu no i ceną. Stosuje się ceny audytów zewnętrznych od 0,5 do 2,5 % wartości projektu. Trzeba jednak pokazać w raporcie sposób doboru próbki. Przy realizacji programów 2.1 i 2.2 ZPORR widziałem w wytycznych co Instytucja wdrażająca sobie życzy np.
– sprawdzenie, czy zamawiający wdrożył zalecenia z przeprowadzonych kontroli,
– czy realizuje projekt zgodnie z umową,
– sprawdzenie wiarygodności sprawozdań,
– itp.
Audyt projektu unijnego nie może być badaniem wyniku finansowego, lub kontrolą 100 % dokumentów, lecz potwierdzeniem, że procedury działają prawidłowo, istnieje kontrola wewnętrzna, acel projektu został osiągnięty itd.
Pozdrawiam