środa, 24 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: egzamin CIA

Home Forum Egzaminy egzaminy egzamin CIA Odpowiedz na: egzamin CIA

#7669
kaczor
Uczestnik

[QUOTE BY= jacek1410] Na stronie IIA nic nie pisze o stażu w kontroli wewnętrznej tylko o dwuletnim stażu w audycie wewnętrznym (CIA) lub audycie wewnętrznym w sektorze publicznym (CGAP). Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie z podaniem źródła. Można przystępować do egzaminu ale certyfikat wydadzą jeśli będzie odpowioedni staż pracy. Ja pracuję w kontroli wewnetrznej w jsfp i wysłałem pytanie do IIA Polska czy to wystarczy ale jeszcze nie dostałem odpowiedzi.[/QUOTE]

Odpowiedz mam z dwoch niezaleznych zrodel-czlonkow IIA Polska.Poza tym „audyt wewnetrzny” jest szerokim pojeciem.Jesli pracujesz w kontroli wewnetrznej i robisz analize ryzyka,zadania kontrole etc. to miescisz sie moim zdaniem w szeroko pojetym terminie „audytu”.

Poza tym fragment ze strony iia miedzynarodowej.

Professional Experience
CIA candidates must complete 24 months of internal auditing experience or its equivalent. Equivalent experience means experience in audit/assessment disciplines, including external auditing, quality assurance, compliance, and internal control. A master”s degree or work experience in related business professions (such as accounting, law, or finance) can be substituted for one year of experience. Candidates may sit for the CIA exam prior to satisfying the professional experience requirement, but they will not be certified until the experience requirement has been met. Click here for form.

Kluczowe sformulowanie to „or its equivalent” Zrodło http://www.theiia.org/?doc_id=5

Z tego wynika nawet, ze prawnicy,ksiegowi maja automatycznie „zaliczony” rok doswiadczenia.
Polska strona IIA nie jest zbyt rozbudowana i nei zawiera wszystkich informacji (niestety).