środa, 24 kwietnia, 2024

analiza ryzyka

Home Forum Sektory Samorządy analiza ryzyka

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 51)
  • Autor
    Wpisy
  • #20656
    dudu
    Uczestnik

    Witam po prawie rocznej przerwie. Dostałam bojowe zadanie do wykonania. Mam w Urzędzie stworzyć taki system który będzie w sobie łączył System Zarządzania Jakością (ISO), audyt wewnętrzny oraz kontrolę zarządczą. Chodzi o to, żeby nie dublować dokumentów, np. wykorzystać cele i zadania wykazane w ISO do kontroli zarządczej, analizę ryzyka do planu audytu do określenia ryzyka w kontroli zarzadczej. Te systemy mają ze sobą współdziałać i być od siebie zależne. Co Wy na to? Macie jakiś pomysł. Robienie odrębnej analizy ryzyka do audytu i kontroli zarządczej nie wchodzi w grę (proponują utwotzyć dodatkową rubrykę w dokumentach ISO) – jak to się ma do przepisów obowiązujących. Powiem szczerze, że jakoś nie mogę tego ogarnąć a wypadłam z obiegu i musze nadrobić zaległości.

    #20657
    kikcloud
    Uczestnik

    I na dotatek masz jeszcze ocenic to wszystko i wydać zapewnienie, że to działa. Gratuluję poczucia humoru zlecającemu to zadanie 😀

    #20658
    kikcloud
    Uczestnik

    Jeszcze zapomniałem dodać, że to ma być ocena obiektywna i niezależna 😉

    #20661
    pietryka
    Uczestnik

    Duduś a ile za to dostaniesz, pewnie „straszne” pieniądze. A tak na poważnie – to pewnie jeszcze w temat nie wchodziłaś? Jeżeli jesteś audytorem wewnętrznym, to zadanie kłóci się z Twoją niezależnością i nic wspólnego nie ma i mieć nie będzie z obiektywizmem /patrz zapis w uofp/, na co zresztą zwrócił Ci uwagę kokcloud. Przeglądnij inne tematy tutaj na forum, może znajdziesz odpowiedź.
    U mnie w Urzędzie za identyfikację obszarów ryzyka i analizę ryzyka odpowiedzialni sa dyrektorzy wydziałów, czy do tego zaangażują kierowników referatów – to ich problem. Za całość /w tym szkolenia/ odpowiedzialny jest Pełnomocnik Zintegrowanego Systemu Zarządzania, który jest niezależny np. od kontroli finansowej /pozostała w starym składzie/. Mnie – audytora poproszono jedynie o przedstawienie na naradzie dyrektorów, na co będę zwracał uwagę przy audycie oceniając kontrolę zarządczą. A szef zorientował się kiedy podpisywał moje nowe procedury i kartę audytu
    I nie zgadzam się z kikcloudem, że zlecający miał poczucie humoru /ha, ha/. Po prostu nie miał pojęcia co Ci zleca /sorry, ale chyba to jedyne wyjaśnienie/.

    #20663
    dudu
    Uczestnik

    Dzięki za zainteresowanie. Od razu wyjaśniam, że jestem audytorem wewnętrznym w jednostce samorządu terytorialnego. U mnie w jednostce zawsze podejście do audytu było traktowane jako zło konieczne, a teraz pod moją nieobecność to już całkiem powariowali. Na nic moje tłumaczenia, że kłóci się to z moją niezleżnością i obiektywizmem po prostu stwierdzili, że ja mam służyć jednostce a nie robić sobie „coś tam” (patrz analize ryzyka) na potrzeby audytu. Ich zdaniem to powielanie tego co robi się do ISO. Nie wiem w jaki sposób mam im to wyjaśnić. A pieniędzy za to żadnych nie dostanę 😥 w ramach mojego wymagrodzenia.

    #20664
    dudu
    Uczestnik

    A tak na marginesie dodam, ze do tej pory analizę ryzyka robiłam metodą matematyczną, jednak uznałąm, że ta metoda nie wyraża w pełni potrzeb jednostki (bo zadania wrażliwe typowałam sama na podstawie mojej wiedzy) W tym roku doszłam do wniosku, że lepiej byłoby, gdyby analize ryzyka zrobić metoda delficką i tu zaczęły się schody. Moim skromnym zdaniem zidentyfikowane przez naczelników w swoich komórkach ryzyka można byłoby wykorzystać na potrzeby kontroli zarządczej – kazdy z naczelników w swojej komórce monitorowałby to ryzyko. Co Wy na to?

    #20665
    darek
    Uczestnik

    A gdzie w twojej analizie priorytet kierownictwa?

    #20666
    pietryka
    Uczestnik

    Duduś zal mi Ciebie, bo oni nie wiedzą co czynią.
    Jednak u mnie zaczynało się tak samo. Przyjechali z jakiegoś tam kursu i próbowali wycyganić ode mnie analizę ryzyka, bo im powiedziano, że podobno w dużym mieście na K. w Małopolsce skorzystano z identyfikacji ryzyka i jego analizy, którą /dla siebie/ przygotowała grupa audytorów. Było tego podobno ponad 70 /czego ? nie wiem/ i chcieli skorzystać z moich. Pokazałem im plan wyjaśniłem co jest co, wyjaśniłem co to obszary ryzyka. Póżniej pokazałem podręcznik „Analiza ryzyka w audycie wewnętrznym”, na stronach ministerstwa pokazałem metodykę i… załapali. Do tego wyjaśniłem, że dużo rzeczy na temat działania już kontroli zarządczej mają dyrektorzy wydziałów, bo każdy wydział ma opracowane i wdrożone regulaminy organizacyjne wydziałów, procedury np. sprzedaży nieruchomości czy przetargowe no i „kazałem” czytać uważnie standardy kontroli zarządczej /strony Min. Fin./.Natomiast duduś Ty przeczytaj temat /wyżej/ kontrola wewnętrzna a kontrola zarządcza /też nie wiem dlaczego w „funduszach unijnych” akurat tu wpisano – ale nieistotne/. Co do metody analizy ryzyka, to wróć do metody matematycznej jej „większa połowa” no może połowa też jest subiektywna i tak naprawdę to ważne jest jakie jest zapotrzebowanie na ryzyko danej organizacji. Ty nie jesteś w stanie /nie wiem jak duży jest twój urząd/ zrobić dla wszystkich wydziałów, referatów itp. jednostek związanych z urzędem /szkoły, przedszkola, inne…/ identyfikacji ryzyk i ich analizy. Jak nie przekonasz do tego swojego szefa no to masz problem. Co do ISO – ja u nas nie brałem w tym udziału, wiem tylko tyle, że robiła to wynajęta firma. A tak nawiasem, ktoś już z takim problemem jak Twój dzielił się na forum jakieś 2 tygodnie temu /nawet słowniczek odróżnia audit od audytu wewnętrznego/.

    #20671
    dudu
    Uczestnik

    Pietryka, chyba jeszcze nie wróciłam całkowicie na ziemię, bo nie mogę zrozumieć co mam przeczytac i gdzie tego szukać. Gdzie mogę znaleźć to coś o kontroli wewnętrznej a kontrola zarządczej która mam przeczytać? A co do ISO to u mnie też to robiła firma zewnątrz, ale teraz co roku każdy z naczelników i audytor też ma obowiązek przygotowac do przeglądu zarządzania cele komórki, sposób realizacji, środki potrzebne na realizację i jakieś tam… i tam właśnie chcą włożyć rubrykę z analizą ryzyka. A co do matematycznej metody analizy ryzyka to robiłam ją dla Urzędu i jednostek organizacyjnych identyfikując obszary a w nich zadania gdzie może wystąpić ryzyko (mam taki swój programik w excelu, który to wszystko zbiera i robi zbiorczy arkusz już według kolejności oceny końcowej ryzyka). Tylko, że w samym Urzędzie wyszło mi zidentyfikowanych około 100 zadań, nie wspomnę o jednostkach. No i nie wiem bo co roku wychodzi mi co innego a chciałąbym w ciągu kolejnych lat objąć audytem całą działalność gminy. A może by tak połączyć matematyczną analizę z metodą delficką. Zadania, gdzie występuje ryzyko typowaliby naczelnicy, następnie zespół ekspercki by się wypowiedział, a następnie wrzuciłabym do excela i zrobiła matematyczna analizę, a na końcu porównała wyniki jednej i drugiej metody. A Wy sami typujecie zadania w których widzicie ryzyko, czy korzystacie z podpowiedzi pracowników??? W ciągu tygodnia musze zrobić i analizę ryzyka i plan audytu i szczerze mówiąc nie wiem jak pójść na skróty???

    #20672
    jama
    Uczestnik

    system o którym mówisz połączenia ISO i audytu wewnętrznego z łączną analizą ryzyka + kontrola zarządcza z tego co wiem funkcjonuje w Głównym Urzędzie Miar

    #20674
    pietryka
    Uczestnik

    Duduś – ja miałem na myśli wczoraj następny temat na tym forum tj. wypowiedzi audytorów na temat kontroli wewnętrznej a zarządczej, ale pewnie czytałaś. Natomiast co do analizy ryzyka i sporządzaniaplanu to
    skoro masz zidentyfikowanych ok 100 zadań /czy również zdefiniowanych?/ i do tego masz program to nic tylko zazdrościć. Już z samej konstrukcji i wzoru naszego planu wynika, że ja np w drugiej części „wyniki analizy ryzyka” oraz w piątej „planowane obszary ryzyka w kolejnych latach” są gotowym materiałem wyjściowym do planu na dany rok. W roku planuję ok 4 zadań /jestem sam/, które automatycznie „wchodzą” z początku listy /lista wg poziomu ryzyka – część 2 planu/ i co roku na koniec cz. 2 i5 dopisuję następne 4 zadania. Mając ich 100 to wychodzi ok 25 lat spokoju. Stosuję metodę matematyczną bo uważam, że dla mnie jest ona najbardziej odpowiednia.
    Ty mając ochotę na „objęcie w ciągu kolejnych lat całej działalności gminy” musisz być tytanem pracy? Ile tych zadań jesteś w stanie zrobić w ciągu roku? Wracając do metody – ja dość często korzystam przy typowaniu obszarów ryzyka z podpowiedzi ludzi, ustaleń cząstkowych kontroli zewnętrznych, podpowiedzi koleżanek z kontroli finansowej ale również z zapotrzebowań szefa. Do metody delfickiej potrzebna jest grupa ekspercka /przynajmniej kilku audytorów/ czy w takim razie jest Was więcej, czy jesteś tylko jedna? Bo nie uważam za ekspertów do tej metody, ludzi którzy się swoimi tematami zajmują / architekt, skarbnik, geodeta, itp./ bo są to mniej lub bardziej wybitni specjaliści ale w swoich dziedzinach a nieprzydatni do typowania tematów zadań audytowych i ich kolejności, bo będą albo preferować swoją dziedzinę lub nie, uważając, że wszystko jest idealne.
    Widzę że jama napisał/ła?/, że połączenie ISO i audytu wewnętrznego z analizą kontroli zarządczej + kontrola zarządcza funkcjonuje w GUM – to dla mnie /i jak czytałaś – nie tylko/ to kuriozum i nie ma nigdzie odniesienia. Rola audytu wewnętrznego zaostała jasno określona w ustawie, do tego standardy, karta audytu,czy kodeks etyki /ze o rozporządzeniu nie wspomnę/ gdzie tam jest wspomniane o tworzeniu KZ, ISO itp. ??? Jest tylko o ocenie KZ przy każdym audycie /wcześniej od 2002/3 o ocenie KW/. Już w tym temacie inni się wypowiadali /patrz wyżej/. Za typowane tematy do audytu odpowiada audytor /tylko przed szefem/ nie będzie jego winą, że w urzędzie zdarzyła się korupcja, czy nie uzyskano środków unijnych, czy urząd „stracił twarz” bo ktoś nie dopilnowa czegoś a audytor tych sytuacji nie przewidział i nie zaplanował do audytu albo jego analiza ryzyka w tym temacie nie wykazała zagrożenia. Natomiast ktoś, kto tworzy w wydziale /dyrektor, naczelnik/ KZ i typuje ryzyka, jest za nie odpowiedzialny. A Ty tworząc dla całego urzędu KZ bierzesz na siebie odpowiedzialność za jej funkcjonowanie i… przestajesz być audytorem wenętrznym.
    Pozdrawiam.

    #20675
    123456
    Uczestnik

    Witaj Dudusio
    Powiem tak: System Zarządzania ISO – zapewne wprowadziła jakaś instytucja certyfikująca ??? , i myślę , że ma określone prawa wyłączności. Poza tym oni wdrożony system sprawdzają / certyfikują co jakiś czas i wydają po takiej kontroli coś w rodzaju raportu , świadczącego o przedłużeniu praw do systemu ??? ( może niespójnie tłomaczę – ale mam wiedzę ogólną) . Więc proponuje zagraj dyplomatycznie napisz pismo do tej instytucji z zapytaniem o opinie w sprawie jak rekomendują ci władze . A może poproś o wskazania czy rekomendację w sprawie jak chcę twoje władze zrobić rewolicję ! Podsuń pismo takie bardzo wykraszone ?? swojemu szefowi do podpisu i wyślij , gdzie trzeba . Zapewniam cie , że otrzymacie odpowiedź negatywną . Ty bedziesz kryta , Chciałaś tylko dobrze ! A sprawa sama się rozwiąże . Poza tym Auditorzy ISO w czasie najbliższej certyfikacji wybiją z głowy władzom podobne pomysły . Życze powodzenia

    #20679
    dudu
    Uczestnik

    Dziękuję bardzo za cenne uwagi. Powiem szczerze, że tych 100 zadań to mnie przeraża ale jak je analizuję to wydają mi się wszystkie potrzebne. Nie mam zbyt duzych kontaktów z audytorami bo nie jeżdżę na szkolenia (nie mam fizycznej możliwości uczestniczenia w dwu czy trzydniowych szkoleniach – a na te jednodniowe to mało kto z „prawdziwych” audytorów jeździ). Szkoda, że nie można skontaktować się mailowo, wtedy możnaby się wymienić uwagami, materiałami itd. – i może udałoby mi się skrócić listę zadań do audytu. 😀 A tak na marginesie dodam, że jestem sama w Urzędzie i podobnie jak Ty Pietryka jestem w stanie zrobić około 4 audytów rocznie.

    #20680
    anka123
    Uczestnik

    witam wszystkich!Jestem początkującym audytorem jst(powiat) i biorę się właśnie za analizę ryzyka.no i mam mętlik w głowie.Czy obszary audytu wybierać z zadań powiatu, czy może z regulaminu organizacyjnego? ❓ Duduś-szczęśliwa jesteś że masz ich zidentyfikowanych aż 100! Czy ktoś mógłby mi pomóc w tej identyfikacji? 🙄

    #20681
    anka123
    Uczestnik

    Jeszcze mam pytanie:czy dobrym pomysłem jest rozesłanie do naczelników wydziałów i kierowników podległych jednostek prośby o wskazanie istotnych obszarów działalności bądż realizowanych zadań i możliwych do wystąpienia ryzykach?Planuję też ankietę wśród pracowników na temat kontroli zarządczej-nie wiem czy to wypali ❓

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 51)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.