wtorek, 22 czerwca, 2021

aneks do umowy

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #13072
  tamara
  Uczestnik

  Witajcie,
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy można podpisać aneks do umowy z datą obowiązywania wstecz np. dwa miesiące? 🙂

  #13076
  aid
  Uczestnik

  To zależy. W zasadzie nie robi się takich rzeczy. Ale np. zdarzają się aneksy do umów o pracę zmieniające wynagrodzenie z dniem 1 stycznia danego roku, a są podpisywane np. w kwietniu tego roku. Takie rozwiązanie jest powszechnie przyjęte.
  Jednak w przypadku realizowania inwestycji zmiana umowy z data wstęczną może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach i moze być nie do zaakceptowania. Aby ocenić, czy umowa mogłaby być zawarta z datą obowiązywania wstecz należałoby ocenić stan faktyczny.

  #13081
  scypion
  Uczestnik

  Uwagę należy zwrócić na jeszcze jedno zdarzenie. A mianowicie czy w chwili podpisywania aneksu do umowy umowa jest wciąż ważna.
  Przykłąd : umowa na pomalowanie całego budynku.
  Z powodu zaniedbań wykonawcy termin umowy chce on aneksować ją (przedłużyć lub zmienić warunki), by nie płacić kar umownych.

  Istotne jest też, jaką treść ma aneksowanie, bo jeśli umowa jest zawarta po przeprowadzeniu procedury zamówień publicznych to zmieniać jej nie można… chyba że w wyjątkowych przypadkach.

  #13089
  tamara
  Uczestnik

  Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
  Umowa była ważna, przewidywała aneksowanie. Aneks dotyczył zwiększenia stawki godzinowej za wykonanie świadczenia (poza ustawą pzp), wyrównanie wypłacono w kolejnym miesiącu po podpisaniu aneksu. Nie jest to ogromna kwota, ale zastanawiam się tylko, czy można było tak zrobić, bo z żadnych przepisów nie wynika, ze było to działanie niewłaściwe.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.