czwartek, 25 kwietnia, 2024

Aparatura i sprzęt medyczny

Home Forum Sektory Służba zdrowia Aparatura i sprzęt medyczny

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #17073
    julia70
    Uczestnik

    Witam.
    Jestem w trakcie przygotowywania się do audytu w zakresie zarządzania aparaturą i sprzętem medycznym . Prosiłabym 🙄 o porady audytorów, którzy mięli już styczność z wyżej przedstawioną tematyką, ewentualnie jakieś sugestie i propozycje na co powinnam zwrócić uwagę.
    Pozdrawiam.

    #17087
    ziuk
    Uczestnik

    Ten temat mam w planie, ale w późniejszym okresie. Jest to zagadnienie dosyć obszerne zważywszy na problemy zakupów w zgodności z uchwałami organu założycielskiego, ewidencji z uwzględnieniem odpowiedzialności osób którym przydzielono sprzęt, jego wykorzystania w poszczególnych oddziałach i na koniec likwidacji zgodnie z ustalonymi procedurami.Napewno trzeba uwzględnić i inne wątki, które wyjdą w trakcie badania.
    Powodzenia!

    #17088
    helpyr
    Uczestnik

    1.przeglądy techniczne.
    2. instrukcje obsługi
    3. oznaczenia przy aparatach wytwarzających pole elektromagnetyczne
    4. wykorzystanie – ilość wykonanych badań czy przepracowanych godzin
    5.oznakowanie i procedury bezpiecznego stosowania aparatury rtg
    6. sprzęt zakupiony w ostatnim czasie przez które komórki
    7. sprzęt najstarszy – na których oddziałach
    8. dorowizny sprzętu i aparatury ( powżej pewnej kwoty musi wyrazić zgodę organ założycielski)
    9.sprzęt dzierżawiony
    10.Badania wykonywane w innych ośrodkach ( czy nie lepiej jest zakupić sprzęt?; czy nie były one wykonywane przez to że własny jest zepsuty?)
    11.Działanie sekcji aparatury medycznej- czy jest zeszyt zgłoszeń, jaki jest czas oczekiwania na naprawę
    12 Czy termometry są kalibrowane ( powinny być bezrtęciowe)
    13 Dostępność do tomografu czy rezonansu w porze nocnej
    14 Czy wyposażenie komórki jest takie jakie zgłoszono do kontraktu!
    15 Czy jest plan zakupów aparatury i czy jest realizowany

    Miłej pracy.

    #17093
    ziuk
    Uczestnik

    Dzięki za tak obszerne wskazania, są one rzeczywiście istotne przy wskazanym temacie.
    Pracy niestety sporo.

    #17109
    tamara
    Uczestnik

    dobrze napisane, jeszcze coś dorzucę, można sprawdzić, czy sprzęt który został zakupiony jest rzeczywiście wykorzystywany, czy np. nie stoi w kącie nieużywany, bo nie ma osób przeszkolonych do pracy na nim

    #17126
    julia70
    Uczestnik

    Bardzo dziękuję za pomoc, na pewno skorzystam z przedstawionych tutaj porad. Dodatkowo znalazłam coś takiego
    kliknij mnie
    jest to raport – stan aparatury medycznej w publicznych szpitalach (w tym przypadku woj. łódzkiego), może komuś się przyda, aczkolwiek to tylko raport.

    #17329
    julia70
    Uczestnik

    Witam ponownie 😀
    A jak kształtuje się u was odpowiedzialność za sprzęt? :mrgreen:

    #17330
    scypion
    Uczestnik

    Lepiej by było. U mnie tak jest.

    #17333
    tamara
    Uczestnik

    U mnie za sprzęt odpowiadają pielęgniarki oddziałowe

    #17816
    julia70
    Uczestnik

    Witam mam pewien problem, ze znalezieniem odpowiednich regulacji prawnych, może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc.
    1) czy istnieją przepisy, wskazujące wprost wymagane kwalifikacje, które podmiot/osoba fizyczna musi posiadać, aby mogła orzekać o stanie technicznym aparatury medycznej. Pyta się w kontekście likwidacji sprzętu medycznego. Jeśli podstawą do likwidacji jest orzeczenie techniczne, to czy podmiot wystawiający takie orzeczenie nie powinien złożyć stosownego oświadczenia nt. posiadania odpowiednich kwalifikacji?
    2) czy prowadzenie paszportów medycznych wynika wprost z przepisów prawa (jeśli tak to jakich, bo widziałam pismo do ministerstwa zdrowia, w którym jeden z panów posłów postulował za wprowadzeniem takiego obowiązku, ale samych zapisów prawnych już nie ma);
    3) czy w przypadku umów jakie zostają zawierane przez wasze organizacje, dotyczących np. serwisów, napraw sprzętu medycznego, czy w tych umowach znajdują się odpowiednie zapisy dotyczace odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe z tytułu zaniechania działania lub wadliwej pracy wykonawcy?

    #17834
    tamara
    Uczestnik

    wydaje mi się, że nie ma wymogów co do kwalifikacji osób orzekających o stanie apar. med. u nas jest to komisja powołana przez dyrektora (pewnie może to tez byc rzeczoznawca zewnętrzny – zobacz http://www.bip.lublin.pl/um/upload/pliki/…/BIP_Prot._okresowy.doc;
    co do paszportów med – tez kiedyś szukałam tych przepisów i nie znalazłam – czasami może byc to zapisane w dokumentacji sprzętu, myślę, że można wprowadzić zapis w wewn. instrukcji/ regulaminie; co do pkt 3 – zapisu takiego nie ma, jest jedynie zapis, ze „sprzedający wymieni sprzęt na nowy, wolny od wad, który był poddany 3 lub 4 (różnie jest) naprawom gwarancyjnym tego samego elementu, wynikłym nie z winy użytkownika”
    Tak na marginesie, ciekawa instrukcja: http://www.uw.edu.pl/strony/pracownik/zarz/31_zarz.pdf

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.