piątek, 12 sierpnia, 2022

audit ISO

Home Forum Sektory Samorządy audit ISO

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #19471
  tomekn
  Uczestnik

  Proszę o pomoc szanownych audytorów, czy audit przeprowadzany w ramach ISO może objąć audyt wewnętrzny?

  Z góry dziękuję

  #19473
  123456
  Uczestnik

  Szanowny Kolego , proponuje zajżyj do procedur Zarządzania ISO , sprawdż , jakie są tam zapisane rekomendacje i wytyczne co do funkcjonowania w twojej plaóce AW . I zgodnie z tam zawartymi zapisami auditorzy ISO mogą dokonać kontroli . Ja sądzę że nie może to być nic wiecej , niż: obowiązek utworzenia komórki i zatrudnienia audytora( to w kadrach) . Dalej mogą sprawdzać faktyczne funkcjonowanie tej komórki i zakres wykonywania czynności audytowych , ale tylko mogą ograniczyć się do sprawdzenia , czy jest plan roczny , sprawozdanie roczne z wykonania Planu , czy są opracowane kierunki działania tj. procedury AW , Karta AW. itp dokumenty. Już na pewno nie wolno im jest sprawdzać konkretnych dokumentów dotyczących przeprowadzania zadań audytowych. A jeżeli by naciskali odwołaj się do uofp oraz standardów AW – kto i w jakim zakresie jest upoważniony do wzglądu w dokumenty robocze AW. Nie wiem czy zadośćuczyniłem twojemu zapytaniu , a jeśli nie to napisz szczegółowiej o jaki zakres kontroli ci chodzi.
  Pozdrawiam

  #19474
  dzw1k
  Uczestnik

  Miałem podobny problem: 1. na etapie wdrażania ISO (czy objąć aw czy nie); 2. na etapie auditów okresowych (zewnętrznych i wewnętrznych) – po rozmowie z szefem jednostki i argumentacji uofp + MSPPAW, nie objęto systemem aw (tzn. brak procedur aw w ramach ISO); audity okresowe także nie zaglądają do aw (niektórzy auditorzy wyrażali bardzo duże zainteresowanie auditowaniem aw).

  Jeżeli sprawa jest istotna to zadzwoń (a potem e-mail) do MF z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie – pewnie przerabiali ten temat i mają wyrobine zdanie.

  #19475
  wojak
  Uczestnik

  Nie podzielam obaw dotyczących objęcia SZJ ISO dziedziny audytu wewnętrznego. Wręcz przeciwnie – uważam go za bardzo pożyteczne narzędzie, które można i należy wykorzystywać w codziennej praktyce. Nie sądzę, że AW jest jakimś wyjątkowym tabu – określenie i uporządkowanie procedur przydaje się w każdej dziedzinie, a metodyka ISO jest naprawdę pożyteczna. Nie ma się czego bać!
  Proszę też zwrócić uwagę na MSPPAW – standard 1300 (program zapewnienia i poprawy jakości aw), a dokładniej na standard 1310 (wymogi co do programu zapewnienia i poprawy jakości) – program zapewnienia i porawy jakości MUSI uwzględniać zarówno oceny wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
  Swoją drogą, też nie lubię, gdy ktoś mnie „kontroluje”… pocą mi się rece 😳

  #19478
  kikcloud
  Uczestnik

  Wojaku drogi.
  Interpretacja do standardu 1312 mówi wyraźnie, że „Odpowiednio wykwalifikowana osoba lub zespół oceniający składa się z grupy ludzi kompetentnych w zakresie profesjonalnej praktyki audytu wewnętrznego i procesu zewnętrznej oceny. Ocena kompetencji osoby lub zespołu oceniającego uwzględnia doświadczenie w audycie wewnętrznym i zawodowe kwalifikacje tych osób. Ocena ich kwalifikacji uwzględnia także wielkość i stopień skomplikowania organizacji, z którymi były one w przeszłości związane, w odniesieniu do organizacji, dla której działalność audytu wewnętrznego jest oceniana, a także wymaganą specyficzną wiedzę techniczną z danego sektora lub branży”. Podobnie też jest napisane w poradnikach do MSPPAW.
  Np.
   dokonanie przeglądu zewnętrznego oraz informowanie o jego wynikach wymaga dokonania profesjonalnych osądów, a osoba dokonująca takiego przeglądu powinna posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie zdobyte w ostatnim czasie w audycie wewnętrznym na stanowisku kierowniczym.
   osoba dokonująca przeglądu zewnętrznego, aby móc wyrazić opinię zgodnie z MSPPAW, powinna być sama wcześniej poddana badaniu zgodności działania ze Standardami
  i dysponować zewnętrzną opinią na ten temat.
  😉

  #19479
  mama0454
  Uczestnik

  No dobra, przejdźmy do rzeczy.
  Po ile chodzi taka ocena zewnętrzna ? Jak długo mogłaby trwać ?
  Jeśli wśród Was jest już jakiś oceniacz, to niech się przyzna na tym forum. 😀

  #19480
  wojak
  Uczestnik

  Sorry za moje nieprecyzyjne stanowisko 😐 – nie łączę oczywiście ISO z MSPPAW, choć jest tam wiele zbieżności metodologicznych.
  Podtrzymuję swoje stanowisko: ISO jest bardzo przydatne i nie należy się go bać; Standard 1300 MSPPAW należy stosować.
  Pozdrawiam!

  #19481
  kikcloud
  Uczestnik

  Dla przypomnienia ❗
  1300 – Program zapewnienia i poprawy jakości
  Zarządzający audytem wewnętrznym musi opracować i realizować program zapewnienia i poprawy jakości, który obejmuje wszystkie aspekty działalności audytu wewnętrznego.
  1310 – Wymogi co do programu zapewnienia i poprawy jakości Program zapewnienia i poprawy jakości musi uwzględniać zarówno oceny
  wewnętrzne jak i zewnętrzne.
  O wymogach dotyczących zewnętrznych już pisałem(1312). Jak widać nie ma tu żadnych możliwości oceny przez auditorów ISO. 😥
  Ale wymiana poglądów z kolegami z ISO – bezcenna 😀

  #19482
  kikcloud
  Uczestnik

  Jak koledzy z ISO są fajni(tzn. posiadają własciwą wiedzę i znajomość praktyki audytu wewnętrznego i są u mnie w jednostce) to w ramach standardu 1311 mogę ich poprosić o dokonanie oceny wewnętrznej. I tylko w tym przypadku mogą się w…. w moje poletko audytowe 😉

  #19484
  kules
  Uczestnik

  Ja tam jestem objęty ISO od kilku już lat i nie stanowi to dla mnie kłopotu, negatywnych aspektów nie było i nie ma.
  Nikt mi dokumentacji audytów nie przegląda i nie wchodzi w merytoryczną część roboty, tak więc nie mam z ISO u mnie żadnych problemów.
  Jak dla mnie może być, wiele nie pomaga, ale kilka rzeczy mi załatwili typu poprawa warunków pracy w moim biurze, więc zyski są.

  #19487
  wojak
  Uczestnik
Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.