środa, 24 kwietnia, 2024

audyt dotacji udzielonej przez jst

Home Forum Sektory Samorządy audyt dotacji udzielonej przez jst

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #14029
    szymonek123
    Uczestnik

    dotację udzielono dla stowarzyszenia na prowadzenie gimnazjum
    Czy możecie mi doradzić:
    co w tym temacie sprawdzic?
    jakie przepisy prawa przeglądnąć?

    #14031
    betix
    Uczestnik

    Witam. Rozumiem, że dotacja ma charakter podmiotowy i została udzielona niepublicznemu podmiotowi. Sprawy te normuje ustawa
    o systemie oświaty. Zawarto w niej upoważnienie dla organu stanowiącego jst do ustalenia zasad udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych, dla których organem prowadzącym są jednostki nie zaliczane do sektora fp oraz szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych. W tym zakresie sprawdzeniu podlegąć mogą:
    – zapisy Regulaminu Organizacyjnego w powiązaniu zakresami czynności,
    – ustalenie powyższych zasad przez Radę jst oraz i zgodnośc z prawem (pod wzgledem udzielania i rozliczania dotacji),
    – cały proces ewidencyjno-zgłoszeniowy szkół i placówek prowadzonych przez uprawnione podmioty,
    – prawidłowość i terminowość udzielania dotacji,
    – zgodność danych o liczbie uczniów przedstawianych przez dany podmiot organowi udzielającemu dotację z dokumentacją danej szkoły (dzienniki lekcyjne oraz księgi uczniów) – bo tylko taka kontrola w zakresie udzielonej dotacji może być przeprowadzona. Kontrolujący nie mają uprawnien do sprawdzenia na co zostały wydakowane środki. (zachęcam do przeczytania wyroku sadu administrcyjnego w opolu z dnia 19 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Op 219/07
    – kontroli mozna poddac również współprace i wymianę informacji odpowiednich słuzb merytorycznych z Kuratorium Oświaty pod kątem prowadzenia nadzoru nad danymi szkołami.

    #14035
    szymonek123
    Uczestnik

    Właśnie przeglądam wiadomości w tej sprawie w necie( znalazłam prot. kontroli NIK, RIO). Stwierdziłam uchwałę Rady w temacie ale bardzo ubogą w samej treści niż ta która niebawem ma wejść w życie. Mój przełożonych chce się dowiedzieć więcej co robiło się z dotacją udzielona na rok 2007, ale nie wiem jak mu mam przetłumaczyć, że ta kontrola może dotyczyć tylko:
    – czy złożono rozliczenie/sprawozdanie
    -stan faktyczny liczby uczniów (tak jak piszesz z dziennikami klas, informacją przedkładaną w ciągu roku przez stowarzyszenie itp.).
    Cała sprawa wynikła z faktu, wczorajszego reportażu w TV dot. Gminy Piekiełko i tego, że stowarzyszenie nie odprowadzało zusu od wynagrodzeń nauczycieli.

    #14040
    szymonek123
    Uczestnik

    Wiem co niżej:

    Uprawnienia kontrolne wynikające z art. 90 ustawy o systemie oświaty są bardzo ograniczone. Za całkowicie zasadny należy uznać pogląd, że „jednostka samorządu terytorialnego nie jest upoważniona do szczegółowego ingerowania w sposób wydatkowania dotacji”, tak więc niedopuszczalne jest żądanie udzielenia „informacji o sposobie wydatkowania dotacji oraz przeprowadzanie kontroli w zakresie merytorycznego i finansowego wydatkowania przekazanej dotacji”

    Zaakceptowanie powyższego stanowiska musi prowadzić do uznania za niezgodne z przepisami prawa zobowiązanie beneficjenta dotacji do udzielenia jakichkolwiek informacji poza liczbą słuchaczy.
    A zatem, słuszne jest stanowisko wyrażone
    w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 20 lutego 2002 r., iż
    „rozliczenie dotacji, którego tryb ustala, na
    podstawie art. 90 ust. 4 ustawy o systemie
    ooewiaty, organ stanowiący jednostki samorządu
    terytorialnego, może dotyczyć wyłącznie faktycznej liczby uczniów lub wychowanków. Bez
    umocowania prawnego jest natomiast żądanie
    od szkoły i placówki niepublicznej przedstawienia
    wykorzystania dotacji, z podaniem rodzajów
    poniesionych z nich wydatków”

    Podsumowując, obowiązujaca regulację prawna w przedmiocie zasad udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek niepublicznych należy uznaźć za w³łaściwą. Obowiazujące przepisy prawa przy zachowaniu funkcji gwarancyjnych umożliwiaja dostosowanie technicznych zasad przekazywania dotacji do realiów lokalnych, spełniając tym samym zasadę decentralizacji i samostanowienia jednostek
    samorz¹du terytorialnego. Stwierdzane
    w praktyce uchybienia wynikają zasadniczo
    z błędnej wykładni obowiązujacych przepisów
    ustawy o systemie oświaty.

    #14041
    lukpi
    Uczestnik

    Jeżeli to jest stoważyszenie to należy sprawdzić czy nie działają w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i owolontariacie

    #14042
    lukpi
    Uczestnik

    jak tak to art 17 tej ustawy,

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.