piątek, 19 kwietnia, 2024

Audyt funduszy unijnych

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne Audyt funduszy unijnych

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #4714
    ajuri
    Uczestnik

    Przeprowadam audyt projektu finansowanego z ZPORR. W umowie o dofinansowanie jest zapis, który brzmi: „beneficjent zobowiązany jest do zamieszczania we wszystkich umowach, które zawiera w związku z realizacją Projektu, informacji o udziale Funduszu we współfinansowaniu Projektu oraz logo Programu” w trakcie przeglądu dokumentów zwróciłam uwagę, iż dwie umowy nie zawierają informacji o współfinansowaniu zadania ze środków funduszu. Jest natomiast logo oraz informacja, iż roboty objęte umową finansowane będą w ramach kosztów niekwalifikowanych. Moje pytaie jest następujące czy zapis w umowie o dofinansowanie dotyczy również umów realizowanych w ramach kosztów niekwalifikowanych. Czy opisana sytuacja jest naryszeniem zapisu umowy?
    Pozdrawiam ajuri

    #4726
    kules
    Uczestnik

    Cześć
    Teraz jestem omc audytorem, ale przez ostatnie parę lat pisałem i realizowałem projekty z dofinansowaniem z różnych źródeł zewnętrznych a ostatnio też ze ZPORR. Z mojego doświadczenia i wiedzy praktycznej z rozliczania i przejścia przez różne kontrole wynika, że przytoczony zapis umowy dotyczy wszystkich dokumentów – nie tylko dot. kosztów kwalifikowanych.

    Właściwe co do koloru, wielkości i ilości Loga znajdować się mają na wszystkich kwitach, na segregatorach zawierających kwity, na listach, notatkach, porozumieniach, umowach, pismach itp itd. związanych z danym projektem – w ramach projektu realizuje się różne zadania i nie wszystkie są uznane za kwalifikowane, ale nie mniej stanowią część projektu.

    Też ostatnio miałem sytuację, że w trakcie realizacji projektu zaistniała konieczność wykonania nieprzewidzianych wnioskiem i umową robót dodatkowych przez wykonawcę. Roboty takie oczywiście są niekwalifikowane, ale w umowie dodatkowej z wykonawcą mam loga i info że zadanie związane jest z realizacją projektu … współfinansowanego ze środków EFRR – ZPORR. Tak trochę dla asekuracji – ale przynamniej kontrole się nie czepiały.

    Reasumując – lepiej umieśćcie tam wszystko – bo kontrole strasznie zwracają uwagę na promocję i informację projektu – nawet bardziej niż na sam przedmiot wniosku – dziwne, może absurdalne – ale taka jest rzeczywistość – przynajmniej u nas.

    Co prawda w praktyce ewentualne drobne braki nie spowodują nieprzyznania refundacji, ale po co się tłumaczyć i przepychać na pisma, skoro odsetki od kredytu lecą.

    dla skrupulatnych – pod flagą unii musi być napis Unia Europejska. I zwróćcie uwagę na art. 11 ust.1 i art. 19 ust 2, 1) umowy dofinansowania – niedopatrzenie niewielkie a mogą być duże kłopoty jakby się instytucja pośrednicząca chciała doczepić – ale przeważnie nie chce 🙂

    Ps. Mękę Pańską przeżyłem z tymi projektami i z głupimi zasadami i dlatego postanowiłem pójść w audyt – nie można robić całe życie tego samego. Szkoda tylko że nie będę mógł w mojej jednostce przez 2 lata badać projektów unijnych – pewnie za łatwo by mi było. 🙂

    #4727
    ajuri
    Uczestnik

    kules dziękuję bardzo za Twoje sugestie, życzę miłego dnia

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.