czwartek, 18 kwietnia, 2024

Audyt obowiązujących w jednostce przepisów prawa pod względem aktualności

Home Forum Sektory Samorządy Audyt obowiązujących w jednostce przepisów prawa pod względem aktualności

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #21186
    anka123
    Uczestnik

    Czy możecie poradzić mi ❓ czy dobry będzie taki temat zadania audytowego na początek audytowania jst. Zauważyłam, że często przychodzące kontrole zewn. znajdują u mnie w jednostce obszary działania na podstawie nieaktualnych przepisów. Nie są to poważne 🙄 zaniedbania, ale są.Jeśli chodzi o temat to chcę sprawdzić, czy nasze wewnętrzne regulacje są adekwatne do wiecznie zmieniajacych się przepisów prawa no i jeszcze czy są funkcjonalne, bo może trzeba też je uaktualnić. Robił ktoś może coś takiego?

    #21188
    ziuk
    Uczestnik

    Jak najbardziej, odpowiednie stanowienie wewnętrznych aktow normatywnych ma istotne znaczeniae dla funkcjonowania jednostki a także odpowiedniego sprawowania kontroli zarządzczej

    #21192
    tamara
    Uczestnik

    witam, nie wiem czy będę pomocna, ale spróbuję.
    Musisz wziąć zestawienie kluczowych aktów prawnych, jeśli takie macie, a jeśli nie to sama sporządzić. I każdemu z nich się przyjrzeć pod kątem zmian (np. w lex-ie), które zobowiązywały jednostkę do spisania jakichś zasad i kiedy je aktualizowano.
    Trzeba tez ustalić komórke/osobę odpowiedzialną
    1. za wprowadzanie zmian (tzw. monitorowanie otoczenia prawnego w poszczególnych zakresach np. ustawy o fin publ., rachunkowości, pzp itp.
    2. za przygotowywanie opracowań i projektów zmian w obowiązujących przepisach prawa, dotyczących istotnych kwestii
    3. za okresowe sprawozdanie z wykonania powierzonych zadań.

    #21193
    terka
    Uczestnik

    Nie robiłabym takiego zadania. Moim zdaniem adekwatność i aktualność aktów wewnętrznych można ocenić w kontekście badania danego obszaru/procesu.
    Samo stwierdzenie, że dane zarządzneie/instrukcję itp. wprowadzono np. dwa lata temu a w tym czasie były dwie nowelizacje prawa nic nie daje. Albo bardzo mało. Bo najczęściej jest tak, że wewnętrzne procedury nie zawierają powtórzeń konkretnych zaisów z ustaw czy rozpoarządzeń, więc często pomimo tego, że były pewne nowelizacje – nie ma to wpływu na prawidłowość prowadzonych działań.

    A z wyznaczaniem osoby odpowiedzialnej za aktualizację wewnętrnzych aktów normatywnych byłabym ostrożna. Uważam, że za aktualizację powinni być odpowiedzialni kierownicy komórek merytorycznych. Każdy w swoim zakresie, a w miarę potrzeby – we współpracy z innymi komórkami. Nie ma omnibusów, którzy dadzą radę śledzić na bieżąco wszystkie przepisy i ich zmiany oraz wszystkie wewnętrzne akty normatywne.

    Poza tym czy zwróciliście uwagę, że obecna ustawa o f.publ. nie zawiera już zapisów o wprowadzaniu procedur (poprzedni art. 47 zdaje się). Moim zdaniem rozsądny ustawodawca doszedł do wniosku, że kontrola zarządcza ma być skuteczna i efektywna, i elastyczna, a procedura jest sztywna i jest zwolnieniem z myślenia.:wink:

    Anko, jeśli to Twoje pierwsze zadanie (a tak zrozumiałam), nie zaczynaj od czegoś, przy czym się narobisz, a efekty będą marne (mało istotne z punktu widzenia szefa). Zajmij się jednym tematem, z mocnym uderzeniem. Pamiętaj, wejście na scenę ma znaczenie:smile:

    #21194
    mareksp
    Uczestnik

    W pełni podzielam zdanie Terki

    #21195
    martinez
    Uczestnik

    Chyba, że podejść po audytorsku – czyli zidentyfikować i zbadać mechanizm, który ma zapewnić iz wewnętrzne akry prawne są aktualne oraz na próbie ocenić ich skuteczność. Jeżeli mechanizmu nie ma – masz gotowe zalecenie oraz niestety konieczność większej próby. Jednakże racje ma Terka, iż takie zadanie robić jako obiekt audytu w badaniu np obszaru przetargów czy księgowości (czy tam czegokolwiek innego)

    #21198
    tamara
    Uczestnik

    w skrócie: u mnie każda komórka przekazała do działu prawnego wykaz aktów prawnych, które znajdują zastosowanie w działalności danej komórki. Dział prawny monitoruje zmiany w przepisach i pismem informuje poszczególne komórki (nie wszystkie) o tym fakcie, następnie dana komórka ma za zadanie sprawdzić, czy w związku z tym należy zmienić wewnętrzne prawo. Jeśli tak, to podejmuje odpowiednie kroki, czyli przedkłada do Działu Prawnego informacje o stosownych działaniach, które należy wdrożyć w odniesieniu do aktów prawnych przekazanych wcześniej. Dział , który jest wytwórcą wewnętrznego aktu normatywnego, w przypadku konieczności naniesienia zmian w jego treści (w związku ze zmianą przepisów prawnych), jest odpowiedzialna za jego aktualizację.
    Terka ma rację – jako obiekt audytu łatwiej zrobić, ale jeżeli jak piszesz u Ciebie kontrole zewnętrzne zarzucają brak aktualności, to chyba jednak zasadne byłoby zrobienie tego jako zadanie

    #21205
    anka123
    Uczestnik

    Wielkie dzięki za odpowiedzi. Przemyślałam to wszystko i zrobię jednak „przyzwoite” zadanie audytowe, a obowiązujące przepisy wewn. i tak muszę sprawdzać pod względem aktualności przy każdym zadaniu.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.