sobota, 19 września, 2020

audyt w BIP

Home Forum Sektory Samorządy audyt w BIP

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #3197
    meg
    Uczestnik

    Witam!

    Mam pytanie , czy umieszczacie plany audytu , protokoły i roczne sprawozdania w BIP-ie?
    Będę wdzięczna , za odpowiedzi, poniewaz mam podjać decyzję, a wiem , że jest to różnie praktykowane.
    Pozdrawiam
    meg

    #3199
    dorotab
    Uczestnik

    cześć. w związku z faktem, iż w mojej jednostce /powiat/ plan roczny i sprawozdanie roczne przyjmowane są w formie uchwały Zarządu Powiatu prezentowane są w BIP-e. natomiast sprawozdania z przeprowadzonego zadania audytowego daję na zarząd jedynie do zapoznania i są one do wglądu wraz z protokołem z posiedzenia zarządu w Biurze Obsługi Rady i Zarządu do BIPu nie idą.

    #3201
    meg
    Uczestnik

    Dzięki DorotaB. za odpowiedź.
    A jak jest w innych jednostkach, tam gdzie plany i sprawozdania nie są przyjmowane w formie uchwały. Czy sprawozdania z audytu są umieszczane tak samo jak protokoły z kontroli.
    Może ktoś sie podzieli swoimi spostrzeżeniami lub praktyką na ten temat.
    Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. 🙂

    #3205
    mareksp
    Uczestnik

    Uważam, że nie powinno się publikować w BIP wyników audytu wewnętrznego. Nie jesteśmy podmiotami przeprowadzającymi kontrolę w rozumieniu przepisów o dostępie do informacji publicznej. Jesteśmy pracownikami wewnątrz jednostki, którzy wykonują funkcję zapewniającą i doradczą dla kierownictwa jednostki. Funkcja ta dalece wychodzi poza kontrolę pojmowaną jako wykrywanie uchybień w działalności. Adresaci sprawozdań z audytu są jasno określeni. Publikacja wyników zadań byłaby też szkodliwa z punktu widzenia postrzegania i wykorzystywania audytu wewnętrznego.
    Publikacja planów rocznych i sprawozdań jest mniej kontrowersyjna i choć nie ma takiego obowiązku, to uważam że publikacja tych dokumentów może być wskazana – chociażby dla celów informacyjnych podmiotom zewnętrznym planującym kontrolę w naszej jednostce.
    W mojej jednostce sektora rządowego nie publikuje się na BIP planów audytu i sprawozdań z ich realizacji i, co oczywiste, wyników zadań audytowych.

    #3206
    meg
    Uczestnik

    Jeszcze takie pytanie:
    Czy art.6 ust.1 pkt4 lit.a tiret 2 ustawy o dostepie do informacji publicznej ma zastosowanie w audycie?

    #3207
    dorotab
    Uczestnik

    oto odpowiedź GIAW na temat „udostępnianie dokumentacji przebiegu i efektów audytu wewnętrznego” – cyt. „zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6.09.2001 o dostępie … prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu.
    W świetle art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o dostępie … udostępnieniu podlega informacja publiczna o danych publicznych, w tym m.in. treść i postać dokumentów urzędowych, a w szczególności: dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających.
    Mając na uwadze powyższe, jak i to, że przepis ust. 6 ustawy o dostępie … wprowadza jedynie przykładowy katalog informacji i dokumentów stanowiących informację publiczną, mozna uznać, iż analogicznie do dokumentacji przebiegu i efektów kontroli udostępnieniu będzie podlegała dokumentacja przebiegu i efektów audytu wewnetrznego /bieżące akta audytu wewnętrznego/, włącznie ze sprawozdaniami z przeprowadzenia zadania audytowego z ograniczeniami wynikającymi a art. 5 ustawy o dostępie …
    Należy przy tym zwrócić uwagę, że udostępnieniu mogą podlegać informacje o określonych faktach i stanach istniejących w chwili udzielania informacji, zawarte w bieżących aktach audytu i mające charakter dokumentów urzędowych w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o dostępie…
    W związku z tym, iż ustawodawcanie uregulował tej materii, na każdym etapie prowadzenia czynności należy brać pod uwagę przede wszystkim to, czy dokument wchodzący w skład stałych lub bieżących akt audytu, o udostępnienie którego zwraca się zainteresowany, posiada cechy dokumentu urzędowego.
    W przypadku sporządzenia w trakcie przeprowadzania czynności dokumentu wstępnego /nie posiadającego jeszcze cech dokumentu urzędowego/ nalezy udostępnić żądane informacje po przeprowadzeniu czynności i uzgodnieniu stanowisk”. pytanie dotyczyło możliwości udostępniania bieżących akt audytu przedstawicielom mediów.

    #3208
    mareksp
    Uczestnik

    Pozwolę sobie na wyrażenie odmiennej od GIAW opinii w tym przedmiocie. Po pierwsze jak wspomniałem wyżej audytor wewnętrzny nie jest podmiotem przeprowadzającym kontrolę a pracownikiem jednostki. Po drugie charakter dokumentu urzędowego ma dokument pochodzący od funkcjonariusza publicznego (wg art. 115 § 13 k.k.), tj. osoby upoważnionej do władczego działania. Takiego upoważnienia nie posiada na pewno audytor wewnętrzny pełniący funkcje pomocniczą dla kierownictwa jednostki. I choć opinie audytu powinny być z założenia obiektywne i niezależne, to trudno twierdzić że mają jakikolwiek władczy charakter (a taki mają na pewno wystąpienia NIK czy innych instytucji kontrolnych). Z komentarzy do ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika ponadto, że utrwalone oświadczenie woli lub wiedzy osoby nie będącej funkcjonariuszem publicznym nie będzie posiadać charakteru urzędowego (takiego kwalifikowanego charakteru nie posiadają w szczególności dokumenty wydane przez osoby pełniące funkcje eksperckie lub udzielające niewiążących prawnie opinii czy analiz).
    Pozdrawiam wszystkich dysputantów
    Marek

    #3209
    meg
    Uczestnik

    Wielkie dzięki za tę dysputę, ale wrociłam do punktu wyjścia. Dalej nie wiem jak powinno być. Chociaż skłonna jestem zgodzic sie ze stanowiskiem MarkaSP. Audytor to nie kontroler.Ostatnio NIK u nas kontrolował realizację obowiązku udostepniania informacji publicznej i ani slowa nie wspomniał o udostepnianiu dokumentów w BIP-ie przez audytora.
    Z kolei ta opinia GIAW przedstawiona przez Dorote B., powinna być dla audytora wskazówką. W końcu GIAW tak sądzi…
    Pozdrawiam i czekam jeszcze na Wasze opinie , moze ktoś coś jeszcze doda w tym temacie. 😀

    #3211
    adela
    Uczestnik

    Przecież raport z audytu, to nic innego, jak materiał wewnętrzny dla kierownika jednostki, który jemu ma dać pogląd o funkcjonowaniu jednostki i propozycje do usprawnienia jej działalności, by mógł odpowiednio wcześnie reagować na możliwe nieprawidłowości i by jego pracę postrzegano na zewnątrz pozytywnie. Jeżeli chce przedstawiać do wiadomości publicznej te raporty, to jego decyzja. Natomiast niemożliwe jest udostępnianie akt bieżących audytu, tak, jak np.: publikuje się informacje, kto i w jakiej wysokości otrzymał pomoc publiczną, w postaci zwolnień i ulg w podatkach lokalnych, ale nie publikuje się materiałów stanowiących podstawę do jej przyznania. Podobnie z zamówieniami publicznymi, gdzie jawny jest protokół z załącznikami, a nie wszystkie materiały, będące w posiadaniu inwestora. Pozdrawiam

    #3221
    meg
    Uczestnik

    Dziękuje wszystkim, którzy wypowiedzieli sie w tym temacie.

    Pozdrawiam
    meg

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.